- 455 - verdacht voorkomt en vervolgens nog een paar, waar steeds het maxi mum, wat het tarief toestaat, wordt in rekening gebracht. „Dit kan", zoo lezen wij verder, „geen verwondering baren voor hem „die weet wat maxima in de militaire tarieven gewoonlijk beteekenen." Dit klinkt ironisch, doch deze ironie laat ons, die van de maxima der militaire tarieven „genieten", vrij koud. Hier voorbeelden aan te halen, achten we beneden ons. Wij grepen niet naar de pen om te klagen, zjj het ook zijdelings, maar om een lans te breken voor de belangen van den soldaat, en deze worden zeer benadeeld door de voorgestelde verandering; maar niet alleen de belangen van den man, doch ook die van het leger, dus ten slotte van den staat. Hoe langer de soldaat, zoowel Europeaan als Inlander, in dienst is, des te meer wijzigt zich zijn karakter. Yoor eene goede vervul ling zijner roeping is noodig opwekking van sluimerende eigenschap pen, zooals gevoel van eigenwaarde e. d. Vóór alles is tegenwoordig noodig opheffing van het moreel; al wat leidt tot het tegendeel moet worden vermeden. Den soldaat koeliediensten te laten verrichten, vernedert hem in eigen oog en in dat der bevolking en kan niet gunstig werken op de werving. Dat de soldaat tijd genoeg heeft die werkzaamheden zelf te doen, is eenvoudig niet waar. Reeds veel te veel worden dagelijks tal van soldaten aan de oefe ningen onttrokken, door garnizoensdiensten, emploijementen en corveeën dit aantal nog te vermeerderen is niet wenschelijk. Voor oefening en goeden geest ware het raadzaam, in stede van inkrimping, uit breiding te geven aan het denkbeeld zware en onreine werkzaamheden te doen verrichten door koelies. Dat er geen reden is, waarom in Indië de militaire plichten anders zouden moeten worden opgevat als in Nederland, waar dat werk ook door soldaten wordt gedaan, is eene bewering die wij niet geheel en al onderschrijven. De steller der nota is geen militair en wij mogen het hem dus niet euvel duiden als wij in zijn betoog bewijzen ontdekken, dat hij in militaire aangelegenheden geen juisten blik bezit. Miliciens, bijna uitsluitend gerecruteerd uit de laagste volksklasse

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 466