456 en voor zeer korten tijd (in hun eigen land) onder de wapenen ge roepen, kunnen niet in alle opzichten gelijk gesteld worden met soldaten die vrijwillig dienst nemen in Indië, waar zij hun leven slijten in een afmattend klimaat onder voor hen in andere opzichten uog zeer nadeelige conditiën. Te midden eener overheerschte bevolking, die voor het grootste gedeelte slechts bukt voor dwang, moet de soldaat in het algemeen, maar de Europeesche in het bijzonder, zeker relief, zeker prestige bezitten. Yoor een groot deel krijgt hij dit door de wijze waarop hij door zijn Gouvernement behandeld wordt, voor een ander groot deel door eigen houding en gedrag. Om dit laatste correct te doen zijn, dient opheffing van het moreel; koeliewerk vernedert den man in eigen oog en in dat zijner omgeving. Wil men vergelijkingen, men zoeke naar meer rationeele en wende b.v. den blik naar het Britsch-Indische leger. Daar zijn de toestanden meer overeenkomstig de onze en uit beschouwing der toestanden aldaar, kunnen gevolgtrekkingen worden gemaakt die voor ons nut opleveren. In Britsch-Indië dan verricht de soldaat geen zwaar of onrein koeliewerk, omdat men dit in strijd acht met zijn karakter als soldaat in een overheerscht gebied en met zijn gezondheid. Bij ons wil men op een budget van millioenen en nogmaals mil- lioenen, eenige duizende guldens besparen, zonder te bedenken, dat die langs anderen weg, verdubbeld, weder zullen wegvloeien; zonder te bedenken, hoezeer de eigenwaarde van den man geschokt wordt, hoe diep hij zich zal gegriefd gevoelen, ten aanschouwe van Javanen, Maleiers, of Dajakkers en Atjehers koeliewerk te moeten verrichten. Thans verricht hij dit reeds te veel. Is de soldaat noodig, behoeft men zijn bloed, leven of gezondheid, dan, ja dan hoort men andere taal; hem na den strijd te verlagen tot koelie, is onedel. Wil men bezuinigenbest. Dit komt ons allen ten goede als leden der staatsgemeenschap. Men zoeke slechtselders zijn tonnen en tonnen gouds te besparenmen perse evenwel niets uit de huid poriën onzer soldaten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 467