495 's Morgens 6 ure van Wai-mokeh vertrekken naar het 2e ravijn, alwaar het transport uitrustte, en door een van Wawa afgezonden geleide afgehaald en naar laatstgenoemde plaats gebracht werd. Aankomst 11 ure v. m. of 12 ure m., naar gelang van den toestand der wegen. Te Wawa rustten de dwangarbeiders uit, gebruikten hier het mid dagmaal, om ten 2 ure n. m. bevracht en onder eene dekking van "Wawa verder door te gaan naar Do. Hal ver wegen Wawa en Do werd het transport overgenomen van een uit Do afgezonden escorte, terwijl dat van Wawa weder terug keerde. Aankomst van het transport te Do om 5 ure n. m. of later, al naarmate de weg goed dan wel slecht begaanbaar was. Later, toen het aantal dwangarbeiders was versterkt, werd ook de dienstregeling der transporten gewijzigd en werden op de étapes een zeker aantal dwangarbeiders gestatioDneerd, die slechts van het eene bivouak tot het andere behoefden te loopen en dan weder onbevracht terugkeerden. Na de aankomst van de 2e colonne en het vestigen der étapes Watoe-loko en Bo-rewoe had ook de transportdienst tusschen beide plaatsen door middel van dwangarbeiders plaats. Toen na den afloop der verkenningen de bergartillerie geene be stemming meer had, of beter gezegd, hare muildieren niet meer ge bruikte, werden deze dieren gebezigd voor den transportdienst, waartoe te Watoe-loko en Bo-rewoe een zeker aantal was gestationneerd. De muildieren voldeden uitstekend. Dat de transportdienst voor de dwangarbeiders zeer vermoeiend en afmattend was, behoeft zeker geen betoog. Er kon hier geen rekening worden gehouden met het gewicht van 20 KGdat voor eiken koelie was voorgeschreven. Behalve de rijst, ketan, bruine boonen, groene erwten en gaba, die in zakken yan 20 KG. waren verpakt en gemakkelijk door één man konden worden gedragen, moesten de andere kisten, als zijnde bestemd voor tweepersoons vrachten, verpakt en het gewicht daarvan verminderd worden. Ten gevolge der hellende terreinen en het beklimmen der bergen toch, was het niet wel doenlijk die zware vrachten door twee personen te doen dragen. Het gewicht der geheele vracht immers rust bij het klimmen geheel op den achtersten man.

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 506