496 Door dezen zeer afmattenden en vermoeienden dienst was het dan ook niet te verwonderen, dat niettegenstaande goede voeding, in weinig tijd de ziekenzaal te Wai-mokeh overvuld was met zieke en zwakke dwangarbeiders, van welke velen tengevolge van uitputting bezweken. Had men in de plaats van dwangarbeiders pikolpaarden voor den transportdienst gebezigd, deze zouden in het bergachtige terrein van Plores zeer zeker beter voldaan hebben. Timor, Rotti en bovendien het eiland zelf zouden die paarden hebben kunnen leveren. De Timorees als soldaat. Reeds in het begin van ons opstel hebben we gezegd, dat het Inlandsche element, waaruit de expeditionnaire macht was samen gesteld, bestond uit Soendaneezen, Maleiers, Niassers en Timoreezen. Vergissen wij ons niet, dan was het op Zuid-Flores voor de eerste maal dat de Timoreesche soldaten te velde werden gebruikt en beproefd. Na hetgeen door deze soldaten op dat oorlogsterrein is verricht, en wat van hen is opgemerkt, kon de uitslag der beproeving niet anders dan gunstig uitvallen, en werkelijk over den Timorees als soldaat kan een zeer gunstig oordeel worden uitgebracht. Van een grooten en krachtigen lichaamsbouw, gehard tegen zware vermoeienissen, vlug en behendig van aard, vooral in het overwinnen van terreinhindernissen, gepaard aan eene groote mate van scherp zinnigheid, waar het op aan kwam de bedoelingen van den vijand te gissen of diens listen of lagen te ontdekken, werd hun gedurende de expeditie vaak de moeilijkste en zwaarste taak opgedragen, en hebben zij zich daarvan bij uitstek goed gekweten. Bij den opmarsch naar den vijand dikwjjls afzonderlijk of in ver- eeniging met andere landaarden bij de spits en doorzoekingspatrouilles ingedeeld, werd het te doorloopen terrein door hen met bewonderens waardige omzichtigheid en voortvarendheid doorzocht en ontging niets hun scherpen blik. Kalm en vastberaden in oogenblikken van gevaar, ontbreekt het hun niet aan moed nimmer ontevreden, hoe lastig en zwaar de opgedragen taak ook zij, en nooit neerslachtig bij ondervonden moeilijkheden. Gaven de Timoreesche soldaten reeds te velde de bewijzen van een

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 507