498 en wel van de kampongs Langa, Langa-gédah, Sopawara, Bo-moelie, Bo-patie, Bo-kolo. Ten Noorden van het Langa-gebergte worden de kampongs Bi- poso, Bo-ngédoe, Liko-wali, Waroe-soeba, Ngada, Wai-sapi, Watoe- djadjie, Badjawa, "Wakoe-méngèh, Radafai, Bomé-ngisoh, Toeralikoh, Rakalaba, Bosiko, Bé-i-lélé, Anomari en Mangoenléwa gevonden, doch de bevolking dezer kampongs beeft geen collectieven naam en wordt aangeduid alsata Badjawa, ata Liko-wali, enz. 3e de ata DoeaIsi-Doea of Mogo-Doea. Isi en Mogo, ook wel Monggo, beteekenen stam of volk, en Doea bergwaarts of hooger op, zoodat ata Doea enz. zooveel wil zeggen als bergvolk, bergmenschen. Hiertoe behooren de kampongs Eko-féto, Wolo-wioe, Bolonga, Wéa-kolo, Waroe-wohka, Bo-poma, Woeroe-néroe en Tjanga-laka. Yerder Oostelijk Bobo-oe, Naroe, Parépoe, Boroga, Tafoei, Ta- ngoesoe, Deronggina, Boba, Radja-tiwa, Ana-lédah, Leké-djéré, Teli- dah, Bo-toeli, Watoe-sé-lié. 4e de ata Bonggaof ata Kéngé, zijnde de bevolking der kampongs Do, Lodo, Wolo-pada, Watoe-loko, Teni, Lopidjo, Keli, Kédalie, Ngoeloe, alle aan deze zijde van den goenoeng Sè-kéngé. 5° de ata Bonggabewoont den rechteroever van de Aiméreh, dus meer in het gebied van Mangerai. Volgens ingewonnen berichten van oude Endehneezen moeten in vroegere tijden aan het strand nabij de oevers der Aiméreh twee stammen zijn gevestigd geweest, waarvan de eene de Maka-wandas of Mogo-wandas, en de andere de Maka-wéas of Mogo-wéas heette. De eersten bewoonden den linker- en de laatsten den rechter oever van de Aiméreh Door ongezondheid van den bodem, doch grootendeels ook uit vrees voor zeeroovers, die destijds de kusten zeer onveilig maakten, verlieten zij hunne woonplaatsen en gingen zij zich in het gebergte vestigen. De afstammelingen der Maka-wéas vindt men nog heden ten dage in de kampong Kota, die der Maka- wandas in Komba en Gai. Ten opzichte van de taal, die daar wordt gesproken, wordt de stam der ata Doea of Isi-Doea ook wel genoemd „ata-dja-oh" en die der ata Langa, ata Nga-oh. Dja-oh en Nga-oh geven het persoonlijk

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 509