502 weinig beoefeud en ia zij slechts het bedrijf van de meer aan het strand gelegen kampongs met name Toau, Roetoe, Pali, Watoe-djéré en Ngali, die ook in het bezit zijn van prauwen (béros en radjos) en vischtuig. (Djalas of werpnetten en vischlijnen). Andere wijzen van vischvangst, zooals door middel van boeboes, vischkorven, of het maken van séros, schijnen hier onbekend te zijn, alhoewel de kust en het geleidelijk afloopen van het strand zich uit stekend daartoe leenen. Door de Boegineezen en Soloreezen wordt in de baai dikwijls jacht gemaakt op schildpadden en naar tripang gevischt. Handel. De handel bestaat hoofdzakelijk in ruil van 's lands producten, als padi, djagong, katjang etc. tegen parangs, lijnwaden, koperdraad, koralen en andere artikelen. Deze ruilhandel geschiedt met Endehneezen, die nu en dan met hunne vaartuigen de Aimereh baai bezoeken of anders langs de be staande wegen in het binnenland komen. Clandestien wordt handel gedreven in vuurwapenen, kruit en lood. Hiervan worden de Endehneezen en Boegineezen beschuldigd, want hoe verklaart men anders de aanwezigheid van vuurwapenen in het binnenland. Scheepvaart. De communicatiemiddelen ter zee voor de meer aan het strand ge legen kampongs bestaan in béros of radjos, zijnde uitgeholde boom stammen, enkele van vlerken voorzien en door de bevolking zelve vervaardigd. Bedrijvennijverheid en volksvlijt. Volgens juiste berichten wordt alleen in de kampongs Bobo-oe en Bedjo aan eenig smidswerk gedaan en vindt men daar twee sme derijen, waar klewangs, parangs en lanspunten worden vervaardigd. In de kampong Wea-kolo heeft men eene goudsmederij, waar arm banden en halskettingen gemaakt worden. Het timmerwerk bepaalt zich tot huizenbouw en het maken van prauwen. Het hiertoe benoodigde hout wordt uit de dichte bosschen van den GL Wolo- mérèh gehaald, door de kampongs Tjang-laka, Waroe-neroe, Bopoma, Waroe-woko tot planken verwerkt en van sierlijk

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 513