- 503 snijwerk voorzien, hetwelk dikwerf' zinspelingen bevat op afgestor venen. Door de vrouwen worden matten, manden en korven gevlochten van de bladeren van den arengboom en de pandanus en sarongs (sapoe) en selimoets (loewè) geweven van een grove maar sterke soort. Bijna in iedere kampong vindt men weefgetouw; het garen wordt verkregen van den kapasboom, die geregeld wordt aangeplant in de kampongs Kéli, Teni en Lopidjo en waar ook de beste sarongs en selimoets worden vervaardigd. Plet verven dier kleedingstukken behoort mede tot het bedrijf der vrouwen. Hiertoe wordt gebruik gemaakt van de nila, welke rondom ver scheidene kampongs wordt geplant. Mannen houden zich onledig met het bearbeiden van de tuinen, het vlechten van touw, het knoopen van netten voor de vischvangst en voornamelijk met de jacht. Landbezit. Even als overal elders bestaat bij de woeste stammen de gewoonte, dat hij, die zich het eerst in eene onbewoonde streek vestigt, zich zeiven beschouwt als heer en meester of eigenaar dier streek en door anderen als zoodanig ook wordt erkend. Zulke bezitters van gronden nu heeten hier morie-tanah of grond eigenaars en hun aanzien vermeerdert naarmate zij bezitters worden van grootere stukken grond. Tegen schadevergoeding van een ge deelte der opbrengst van den oogst of tegen betaling van een varken, worden door den morie-tanah stukken land aan mindergegoeden ter bebouwing afgestaan voor één planttijd. Ha afloop van den oogst worden die gronden weder aan den eigenaar teruggegeven en kan men andere of dezelfde gronden onder dezelfde voorwaarden als bovenomschreven voor een volgenden zaaitijd verkrijgen. Hoofden zjjn in den regel morie-tanah. Levenswijze. Nimmer onmatig in het eten en drinken, is de levenswijze van de bevolking dezer streek zeer eenvoudig. Het hoofd voedsel bestaat uit djagong, verder obi, katella en andere aard-en peulvruchten met eenige groenten als toespijs. Er wordt heel weinig rijst gegeten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 514