- 507 nikkelbrons met de inlating voor de haft, de ringschroef, pareerstang en pal met palveer. De scheede is van staalblik en gebronsd. De Werking. I. Als Enkellader. Het magazijn is afgesloten, de patroonaanbrenger 12 is in den bovensten stand, de gekartelde knop van den repeteerhefboom 14 is in de voorste insnijding van zijn ligplaats, en het bovenste ge deelte van de stootnok bevindt zich in haar laagsten stand en vrij van den bak. Het schot is afgegaan en het geweer gesloten. Om te openen wordt de knop van den geleider naar links gebracht en daarna de grendel zoo ver naar achteren gebracht, tot de onder ste nok van den afsluiter komt tegen de nok B van den patroon aanbrenger. Door het naar links en naar achteren brengen van den grendel wordt de slagveer gespannen, de huls mede gevoerd en uitgeworpen. Bij het naar links draaien van den knop, draaien alleen geleider en afsluiter en doordat de haan niet kan mededraaien, beweegt hij zich achteruit en wordt de spiraalveer gespannen. Bij het spannen glijdt de zekerheidsrust a en de rust b over de stang heen, draait men den geleider langzaam naar links, dan hoort men eea tik wanneer de stang in deze laatste rust komt. Draait men door, dan komt de voorste nok van den cylinder tegen den schuinen kant van den bak op hetzelfde oogenblik, dat de uitwer- perschroef zich tegenover de dwarsgleuf f van den cylinder Pig. P. bevindt, hierdoor wordt bij verder draaien van den grendel de haan nog meer naar achteren gebracht. Deze gelijktijdige draaiing en achteruitbeweging kan plaats hebben door de schuine zijde e en de gleuf voor de nokken van den afsluiter qq. De patroootrekker, die boven op den afsluiter ligt, volgt de achter- waartsche beweging en maakt de huls los. Staat de knop recht, dan is de stang 1 8 vóór de vlakke zijde h van den haan. Is de grendel achteruit gebracht, dan komt de onderste nok van den afsluiter tegen de nok van den patroonaan- breno-er 51. De ledige huls stoot met den bodem tegen de uitwer- perschroef, de haak van den patroontrekker trekt haar naar rechts en

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 518