508 door den stoot wordt zij naar die zijde uitgeworpen. Een patroon wordt in den bak gelegd en de grendel naar voren gebracht. De haak van den patroontrekker duwt de patroon in de kamer; wanneer nu de grendel zoover is vooruit geschoven dat het voorvlak van den geleider tegen het schuine vlak van den bovenkant van den bak komt, dan staat de dwarsgleuf van den cylinder tegenover de uitwerper- schroef, daarna kan de grendel slechts nog meer vooruit gaan door den knop naar rechts te draaien, de stang komt voor het voorvlak van den haan en de tand vrij van de rust. De nokken van den afsluiter komen door het naar rechts draaien in hare ligplaatsen, de patroontrekker ligt voor den rand der patroon, de spiraalveer is geheel gespannen. Drukt men tegen den trekker, dan komt de haan vrij, de slag- of beter gezegd spiraalveer kan zich ontspannen, de slagpin schiet met den haan naar voren en doet de patroon ontbranden. Tusschen de spanrust li en de zekerheidsrust a ligt een rust b. Op tweeërlei wijze kan men het geweer in rust zetten. Wanneer de haan is overgeslagen en men wil het geweer in rust stellen, dan brengt men den knop van den grendel slechts zoover naar links tot dat men de stang in de zekerheidsrust hoort springen. Is het geweer geladen, dan brengt men den knop zooveel naar links dat het steunvlak tot aan den bovenkant van het steunstuk komt, houdt den duim op de geribde lip van den haan en zorgt dat deze niet vooruit kan schieten, drukt langzaam op den trekker en laat den haan op komen tot de stang in de zekerheidsrust kan pakken. Om gereed tot schieten te zijn, behoeft men den knop van den grendel slechts naar links en weder naar rechts te bewegen. II. Als meerlader. Grendel en trekker werken als voorgaand, doch tevens in verband met het repeteertoestel. 't Magazijn is gevuld. De repeteerhefboom 14 is in de achterste inkeping van zijn ligplaats gebracht. Een schot is afgegeven, de loop gesloten, de huls nog op haar plaats, de patroonaanbrenger 12 in zijn laagsten stand en wordt daarin gehouden door den hefboom van den magazijnsafsluiter en den druk van de gleuf van den cylinder

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 519