516 linie gelegen positie van Quetta zoodanig afgesloten, dat op dat gedeelte moeielijk van een doortocht sprake zal kunnen zijn. De Zuidelijke colonne (die circa 65 mijlen verwijderd is van de Noordelijke afdeeling) zal daarom beter doen om, met achterlating van circa 30000 man in een goed versterkte stelling te Kandahar tegenover de positie van Quetta naar Kabul op te rukken langs den straatweg, die de Westelijke helling van het West-Suleimangebergte volgt. Eenmaal daar aangekomen, kan deze legermacht zich met de Noordelijke colonne vereeningen, of wel na het Oost-en West- Suleimangebergte van hieruit te zijn overgetrokken, in meer Noorde lijke richting naar Indië oprukken. In ieder geval zullen de even- tueele opstelling der Britsche strijdkrachten aan de Westelijke grenzen van Indië, alsmede de sterkte en uitrusting van het Zuide lijk Russische aanvalsleger met vuurmonden, die het mogelijk zullen maken den strijd op te nemen tegen de Engelsche sperforten en de positie van Quetta, beslissen, welke operatierichting in de toekomst door den aanvaller zal gekozen worden. Ook bestaat de mogelijkheid, dat de Noordelijke colonne ten einde den aanval op den versterkten Kaiberpas en Peschawar te vermijden op den straatweg langs het West-Suleimangebergte Zuidwaarts afwendt en zoodoende terwijl de Zuidelijke afdeeling over den Gwalaripas voorwaartsrukt niet ver van deze over den Tot- schipas naar den Midden-Indus oprukt, waardoor beide legers op zoodanigen afstand van elkander opereeren, dat wederzijdsche onder steuning mogeljjk is. Bij het binnenrukken in Britsch-Indië moet het Russische opperbevel er voor zorgen, dat de tegenstander steeds in het onzekere blijft op welke verschillende punten van het Sulei- mangebergte de hoofdmassa's voorwaartsrukken en het zal voor den verdediger volstrekt niet gemakkelijk zijn de richting van dit voor- waartsgaan juist te bepalen. Is hij hierin evenwel, na meer of minder gunstigen tegenstand van de tot dit doel vooruitgeschoven Indo-Engelsche troepen geslaagd, dan vormt de Indus, die vooral in den naherfst een hoogen waterstand bezit, een tweede zeer sterke verdedigingslijn. De hoofdbezwaren van een dergelijk Russisch voorwaartsrukken bestaau voornamelijk in het aÜeggen der verbazende afstanden en

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 527