521 stelling in, dan moeten, volgens de meening van bovengenoemde des kundigen, hiervoor 100000 man beschikbaar zijn. De overige 112000 man van het Britsch-Indische leger zullen dan gebruikt worden om Groot-Brittannië's staatkundig gezag in het overig deel van ïndië ten allen tijde te verzekeren en kunnen dus in den eigenlijken strijd niet gebruikt worden. Ik voor mij geloof, dat Engeland in zoodanig geval de strijdbare elementen der bevolking in zijne gelederen zal opnemen, teneinde ze tegen het vijandelijke invalsleger te kunnen gebruiken, en in het binnenland slechts een minimum aantal troepen zal achterlaten tot handhaving van orde en rust. En indien Engeland, dat in Indië den schepter zwaait over 250 millioen Indische onderdanen (het Britsch-Indische leger bestaat voor 2/3 uit Indische elementen), aan den Indus met meer dan 100000 man in het veld kwam, dan zou ook Rusland zeer zeker met meer dan 150000 man ten strijde trekken. Bovendien zou het een grove fout van Rusland zijn, indien het tegenover Engeland geen gebruik maakte van zijn overmacht aan geoefende troepen; temeer daar het hiertoe voldoenden tijd van voorbereiding bezit en het Russische leger op zijne lange verbindingslinie verplicht zal zijn, een gedeelte ter obser vatie aftezonderen; o. a.: bij Asterabad en Schahrud 30000 man, 10000 bij Herat en later nog 30000 bij Kandahar. Wordt dit door Rusland verzuimd, dan kan Groot-Brittannië, door toevoer van troepen en wapens uit het moederland, zich steeds versterken, en zoodoende een onvoldoend talrijken vijand veel afbreuk doen en tenslotte overweldigen. Wij hebben reeds boven gezien, dat binnen twee maanden 140 a 160000 man Russische troepen vereenigd zijn, die na verloop van a 3 maanden Kabul kunnen bereiken. Besluit in zoodanig geval het Britsch-Indische legerbestuur tot den aanval op Herat, dan beschikt het nog slechts over een tijdruimte van 4 a 5 maanden om nieuwe strijdkrachten aan den Indus te organiseeren. In dien tijd evenwel kan Engeland met veel krachtsinspanning, zoowel met de transportschepen zijner vloot als met de talrijke koopvaardijvaar- tuigen uit het moederland, een aanzienlijke troepenmacht (allicht 100000 man zijner inheemsche troepen beuevens de reserves) tot versterking

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 532