522 naar Indië zendeD, die of aan den Indus kunnen optreden, of wel dienen moeten tot encadreering van het Britsch-Indische leger. Het transport over zee van Portsmouth naar Karatsehi, aan de Indusmonding, duurt slechts vier weken, zoodat een transportvloot van een uit alle wapens bestaande troepenmacht van 30000 man binnen vijf maanden (in- en uitsehepen medegerekend) twee a driemaal dezen weg heen en terug kan afleggen. Bovendien is Groot-Brittannië, niette genstaande zijne numeriek zwakkere en gebrekkig georganiseerde landmacht het eenige land ter wereld, dat steeds in staat is met zijn vloot een volledige mobiele infanterie-divisie naar elk gewild gedeelte zijner uitgestrekte Koloniën te zenden. Al een eeuw lang vormt het bezit van Indië de hoofdbron van Albion's rijkdom en ook heden ten dage is dit nog steeds het ge val. Engeland's kapitalen arbeiden in Indië, zijn nijverheid vindt er den groot.sten afzet, zijn middenstand bekleedt er winstgevende posten. Doch vóór alles verschaft dit bezit aan Engeland in geheel Azië het voor zijn handel bepaald noodzakelijk prestige. Geen wonder dus, dat Groot-Brittannië, wanneer het eenmaal in Yoor-Indië wordt aangetast, al zijne rijke hulpbronnen zal aanwenden, om zegevierend uit dezen strijd te voorschijn te treden. Het Britsch-Indischo Rijk vormt de grootste tegenstelling met Rusland's Aziatische bezittingen. Laatstgenoemde streken bestaan grootendeels uit woeste vlakten en steppen, die slechts zwak door nomadenstammen bevolkt worden, terwijl daarentegen Engelsch-Indië met zijn 250 millioen inwoners buitengewoon rijke, vruchtbare en goed bebouwde landerjjen bezit. De 200000 Britten, die in Hindostan verblijf houden, hebben zich steeds afgezonderd van de oorspronkelijke bevolking en nog heden ten dage bestaat er een scherpe afscheiding tusschen de bevolking en hare onderdrukkers. De door Moscovië onderworpen Aziatische stammen daarentegen, waren spoedig geheel in hunne overheerschers opgegaan. Hierin, alsmede in het feit dat de Indische bevolking sedert de beide laatste Engelsch-Afghaansche oorlogen, die eindigden met de ontruiming van Afghanistan, overtuigd is van Rusland's overmacht op Engeland, ligt Groot-Brittannië's zwakke zijde.

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 533