524 troepen, die over de overige Koloniën verspreid zijn, alsmede op de 3300 man uit Egypte, valt geenszins met zekerheid te rekenen. Naar het heet, is Engeland van plan voor Indië een reserve samen- testellen uit de manschappen, die 5 a 12 jaar in het Britsch-Indische leger gediend hebben, zoodat Albion in dezen strijd behalve deze reserve, wier oorlogswaarde moeilijk valt te beoordeelen circa 100000 man van zijn staand leger beschikbaar kan stellen, benevens enkele troepenafdeelingen, die wellicht nog door werving of door een bij zondere wet op de weerplicht gevormd zullen worden. Is er echter bij een dergelijken strijd sprake hetgeen volstrekt niet tot de onmogelijkheden behoort van eene Fransch-Russische alliantie, dan zal Engeland een veel kleiner gedeelte van zijn staand leger naar Indië kunnen zenden, aangezien de 226000 volunteers, 123000 man militie en 11500 man yeomanry steeds moeten kunnen beschikken over een geoefende kern, waardoor zij niet alleen voor de kustverdediging zullen te gebruiken zijn, maar tevens het eigenlijke veldleger behoorlijk kunnen versterken. Evenwel zal Enge land ten allen tijde daar de landing van een Fransch leger op de Britsche kusten gemakkelijk te verijdelen is een aanzienlijk gedeelte van zijn staand leger op snelloopende stoomschepen onder bescher ming der Britsche vloot, die meer dan tweemaal zoo sterk is als de Fransche en zelfs, indien zij in haar geheel optreedt, de vereenigde zeemacht van Rusland en Frankrijk overtreft, naar Indië kunnen zenden, om aldaar in den strijd te kunnen ingrijpen. Het zou dan ook een grove fout van Rusland zijn, indien het in den strijd om Indië voor Engeland een kamp op leven en dood de strijdkrachten van den tegenstander te gering schatte. Houdt evenwel Rusland's krachtsinspanning gelijken tred met die van Groot- Brittannië, dan zal eerstgenoemd land, tengevolge der vele militair gevormde menschenmassa's, op den duur beter in de gelegenheid zijn met talrijker strijdkrachten aan den Indus op te treden en te vens, wat aangaat bekwame aanvoerders, goed geoefende troepen en gedisciplineerde soldaten, ongetwijfeld in het voordeel zijn. Tevens valt hierbij nog op te merken, dat Engeland's militaire positie in Indië, waar een leger van 70000 Engelschen den schepter zwaait over 250 a 300 inillioen inwoners, reeds op zichzelf allesbe-

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 535