529 mogen achterwege laten, omdat, zooals ik in diezelfde noot schreef, in de Gids eenige modellen voorkomen, die reeds vervallen zijn en er eenige ontbreken, waarvan de indiening noodzakelijk is. Waarom bijv. de modellen 10, 11 en 12 uit de „Gids" door de detachementscommandanten te doen opmaken, als zij niet behoeven ingediend te worden? Juist deze staten eischen veel tijd en moeite, omdat de gegevens moeten geput worden uit de extracten-stamboek en uit de zak boekjes (10 en 12) of (11) door een vrij omslachtig examen moeten voorafgegaan worden. Mijn doel was, niets te laten opmaken wat onnoodig is, maar ook alles aan te geven wat door den detachementscommandant moet worden ingediend. Ik weet wel dat bij het suppletiedepot, zoo niet alle, dan toch de meeste stukken werden opgemaakt, en dat is ook bij het Subsi- stentenkader te Batavia nog vaak voorgekomen. Maar men mag niet vergeten, dat het suppletiedepot uitsluitend suppletiedepot was, waar elk detachement met de noodige kalmte kon behandeld worden. Sedert de suppletietroepen echter bij het Subsistentenlcader te Batavia aankomen, moeten zij, zoo het eeuigszins mogelijk is, per eerstvolgende bootgelegenheid, gekleed of ongekleed, naar hunne korpsen worden gedirigeerd en wordt voorts alles, dus ook de in diening der stukken, met een vroeger ongekenden spoed behandeld. Yoegt men daarbij, dat in den laatsten tijd de officieren reeds voor hunne aankomst zijn ingedeeld en per eerste gelegenheid hunne be stemming moeten volgen, dan spreekt het wel van zelf, dat de de tachementscommandant vóór zijn vertrek alle stukken moet hebben opgemaakt en geteekend. In den eisch, dat de detachementscommandant de staten A. B. C. en zoo noodig D. opmaakt, is, dunkt mij, niets onbillijks gelegen. Al de daar op voorkomende zaken gaan direct het detachement aan, de detache mentscommandant teekent die stukken en maakt ze dus m. i. ook op. Men mag ook niet vergeten, dat de behandeling van detachementen suppletietroepen als toegift is gevoegd bij het Subsistentenkader te Batavia, bij welk korps vóór dien tijd waarlijk geen gebrek aan werk was.

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 540