43 verhouding tot die, welke hij gekregen zoude hebben wanneer de verhindering niet had plaats gehad. Tot dergelijke vreemde verhoudingen komt men, wanneer twee artikelen, die zoo nauw met elkander verband houden, zoo weinig in elkaar grijpen, als dit met de bedoelde artikelen het geval is. Ware de poging op feitelijke insubordinatie strafbaar gesteld met de straf volgende op die waarmede het misdrijf zelf is bedreigd, dan konden dergelijke zonderlinge toestanden niet voorkomen, maar had men bijv. in het bovengenoemde geval dat raken van den voet eenvoudig als niet bewezen kunnen aannemen en den beklaagde wegens poging tot feitelijke insubordinatie kunnen straffen. Het zoude dan ook zeer gewenscht zijn wanneer de twee artikelen meer met elkander in verband werden gebracht en bovendien de insubordinatie in verschillende onderdeelen met verschillende straffen werd verdeeld, evenals dit in ons wetboek bij desertie en volgens Mr. Pols in Frankrjjk ook bij insubordinatie plaats heeft. Wel zoude dergelijke verdeeling niet geheel in overeenstemming zijn met de beginselen die voorgezeten hebben bij het Nederlandsche Wetboek van Strafrecht, waar steeds alleen de maximum straf wordt vermeld en den rechter volkomen vrijheid wordt gelaten, maar men moet niet vergeten, dat dit laatste wetboek bestemd is om door des kundigen gebruikt te wordeu en niet door leeken zooals met het Crimineel Wetboek het geval is. Moge de ervaren zeeman zich ook het veiligste gevoelen op den wijden oceaan, waar zijne nauiische kennis hem in staat stelt recht streeks en zeker op het doel af ie stevenen, de beurtschipper daar entegen voelt zich in dergelijk geval niet op zijn gemak en houdt liever bepaalde punten in het oog, ten einde zich daarop te oriëuteeren. Bij feitelijke insubordinatie zoude men de volgende gevallen kun nen onderscheiden le. Wanneer zij gepleegd wordt tegen een officier. 2e. id. tegen een minder gegradueerde met het vuur-of blanke wapen, en de dood of eene ziekte of onbekwaamheid tot persoonlijken arbeid van meer dan 20 dagen het gevolg is geweest. 3e. als sub 2, doch zonder ziekte of onbekwaamheid tot persoon lijken arbeid van meer dan 20 dagen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 54