559 Gelijk bekend is, gevoelen officieren ongelukkig veelal neiging om jong te huwendaarbij is gelukkig, zooals men moraliter thans zou kunnen zeggen de liefde gewoonlijk alleen aan het woord, maar het gevolg helaas is, dat het jonge gezin zich meestentijds in eene moeielijke financieele positie bevindt. Komt zulk een jong officier onverwacht te overlijden, dan verkeert het nagelaten ge zin bijna altijd in zorgelijke omstandigheden; er waren geen in komsten genoeg om voorzorgen te nemen tegen mogelijk ongeval. De jonge weduwe kan dikwijls zelfs niet de loopende rekeningen afdoen. Vóór de oprichting onzer vereeniging deed zich dan veelal een goed vriend van den overledene of kameraad op, om de officieren op te wekken hetgeen gelukkig niet moeielijk viel door geldelijke bijdragen eenigs- zins het lot van het arme gezin te verzachten, maar het behoeft geen betoog, dat de aanwending van zulke middelen voor beide zijden, gever zoowel als ontvanger, steeds zeer pijnlijk was Om nu aan dien toestand een einde te maken, werd op het voorbeeld van het officierscorps in Nederland, onze vereeniging opgericht, alzoo met het schoone doel om de gezinnen van overleden officieren over hunne eerste zorgelijke omstandigheden heen te helpen. En dat dat doel ten volle bereikt is en wordt, zou men kunnen afleiden uit den bloeienden toestand onzer nog zeer jeugdige vereeniging, ware er niet een kleine „maar" in het spelhet aantal jonge officieren, die lid zijn, is te gering. De vereeniging telt niet meer dan 75 2e luitenants en juist ten behoeve van de jonge officieren, dus in de eerste plaats voor de 2e luitenants, is zij in het leven geroepen. De contributie, f 25. 'sjaars (de contributie bedraagt voor luitenants f 1.per sterfgeval en het aantal sterfgevallen bedraagt tegenwoordig ongeveer 25'sjaars) schijnt over het algemen voor 2" luitenants nog te hoog. Zal nu het doel onzer vereeniging zoo goed mogelijk bereikt wor den, dan moet ook liet eenig streven zijn om den iveg tot het lid maatschap voor jonge officieren zoo veel als kan te effenend.w.z. de contributie tot een minimum terug te brengen. Anders bereikt de vereeniging haar doel niet en is zij een onding, dat hoe eer zoo beter dient vernietigd, want haar werk kan alsdan beter verricht wor den door eene gewone levensverzekeringmaatschappij, waarmede eene officiersvereeniging, wat betreft de te behalen voordeelen, uit den

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 570