565 genoemde veel minder. Ik wijs er nog op, dat jonge officieren veel goedkooper lid kunnen worden van de vereeniging volgens het voor stel met kapitaalvorming dan van die, ingericht overeenkomstig het andere. Het is alzoo niet moeielijk in te zien, dat eene regeling volgens dit voorstel geen levensvatbaarheid heeft en de vereeniging daarbij zeer spoedig zou te niet gaan. Bij herziening van het voorgaande blijkt nu ook duideljjk, dat onze vereeniging geen recht van bestaan heeft, dan alleenindien de contributie voor jonge officieren zeer laag is, anders is de gewone levensverzekeringmaatschappij met haar veel gunstiger einduitkomsten verre te verkiezen. Dergelijke maatschappijen vragen echter van jonge officieren te hooge contributiëndezen zouden het lid worden uitstellen en de inteekeningslijsten voor nagelaten gezinnen onder bet oude régime kwamen weder in zwang. Om die redenen zijn de contributiën voor officieren met weinig inkomen in het ondervolgend voorstel zóó laag gesteld, dat allen met voordeel kunnen toetreden. En ook voor de gepensionneerden zijn de lasten daarbij zeer dragelijk. Alleen de hooge inkomsten worden getroffen, hoewel betrekkelijk niet zwaarder dan de kleine. Doch (zooals ik reeds vroeger schreef) heeft een lid eindelijk zulk een hoog inkomen bereikt, dan kan hij met voldoening over de geruststelling, die de vereeniging hem gedurende zijne minder goede jaren ver schafte, uittreden, in vele gevallen met voordeel en dus tot nadeel van de vereeniging; de onzekerheid hunner toekomst zal evenwel de meesten bij de lage contributiën, die van de pensioenen worden geheven, wel nopen om lid te blijven. Zoo worden de minder- bezoldigden tot toetreding overgehaald en de anderen gevangen gehouden. Het niet gepubliceerde voorstel, door mij ingediend, luidt: Toelichtingen. Bij eene zoodanige contribu tieregeling worden de jonge of ficieren (luitenants) allen even ge makkelijk lid; er wordt niet Artikel 1. Behoudens het bepaalde in artikel 2 bedraagt de contributie per sterfgeval 1/4 °/0 van het maandelijksch traktement of pensioen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 576