BOEKBEOORDEELINQ. In ledige uren. Voordrachten voor Militairen door A. S. Carpentier Alting. Leiden S. C. van Doesburgh 1893. "We kunnen den inhoud en de strekking van het naast ons liggend boekske niet beter schetsen dan door hieronder het aan het eerste verhaal voorafgaande „woord ter inleiding" af te schrijven. Sedert ruim drie jaren houd ik geregeld, in een lokaal der kazerne alhier, populaire voordrachten voor militairen, waarin onderwerpen van allerlei aard behandeld worden. Met groote voldoening mag ik ver melden, dat deze samenkomsten door de militairen blijkbaar zeer worden gewaardeerd; telkens komt een grooter aantal deze voordrachten aan- hooren. Met dankbaarheid kan ik meêdeelen, dat deze bijeenkomsten door de opvolgende militaire commandanten zeer werden en worden gesteund, dat de officieren van ons garnizoen telkens blijken geven van eene door mij hooggewaardeerde belangstelling. Nu werd mij, van meer dan eene zijde, gevraagd, of ik die voordrachten niet zou willen uitgeven. Men meende, dat velen het gehoorde nog wel oens zouden willen lezen en dat deze toespraken ook elders, in kazerne, hospitaal of op 't oorlogsschip, wat afleiding zouden kunnen geven in „ledige uren". Langen tijd aarzelde ik, eer ik tot de uitgave van een gedeelte dier voordrachten besloot. Niet, omdat ik vreesde voor gebrek aan belangstelling bij onze militairen. Wat men uit onkunde beweren moge, onze sol daten hier in Indië bewijzen telkens veel belang te stellen in alles wat hen eens kan brengen in een anderen dan den meest alledaagschen gedachtenkring. En van de militairen in Nederland verwacht ik 't zelfde. "Wat mij deed aarzelen, was de overweging, dat het geïmproviseerde woord minder geschikt is om later op schrift gebracht te worden. Bovendien, deze voordrachten zijn zeer eenvoudige toespraken zonder

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 587