577 eenige of de minste lotterkundige waarde. Ik had nooit een ander doel, dan dit: door onze bijeenkomsten en door 't sproken van een kameraad schappelijk woord, eenige afwisseling te helpen brongen in 't vrij eentonig leven van den militair. Ik besloot echter tot de uitgave, en bied nu een twaalftal onzen Nederlandschen en Nederlandsch-Indischen soldaten aan. Moge ze dezen en dien een paar oogenblikken van afwisseling geven. We gelooven dat de heer Carpentier Alting den dank van het leger verdiend heeft door de aarzeling om zijne voordrachten in druk te doen verschijnen, te overwinnen, want daardoor heeft hij alle minderen van leger en vloot in de gelegenheid gesteld om kennis te maken met de schetsjes, waarmede de Buitenzorgsche militairen stellig zeker in ledige uren van minder onschuldige vermaken zijn teruggehouden. De verhaaltrant van den schrijver is frisch en boeiend en zal daarom in den smaak vallen van ieder die het boekje ter hand neemt. Daarbij moet dankbaar erkend worden, dat de heer C. A. met ernst naar eenvoud en bevattelijkheid gestreefd en steeds rekening gehouden heeft met den trap van ontwikkeling van zijn toehoorders. We kunnen dan ook verklaren dat bijna alles wat in het 125 bladzijden tellende boekje voorkomt door den soldaat zal worden begrepen; slechts enkele uitdrukkingen zullen zijn begrip te boven gaan en waren dus bij volgende voordrachten te vermijden. Men moet veel met de leerlingen van de korpsscholen zijn in aanraking gekomen en zich beijverd hebben om het schoolbezoek aan zijn doel te doen beantwoorden om te weten, dat de grens van eenvoud bij hetgeen men de menschen laat lezen, leeren of wel vertelt, niet gemakkelijk bereikt, nagenoeg nooit overschreden kan worden. Van ganscher harte wenschen wij het boekje van den heer C. A. een groot debiet toe; o. i. mag het in de bibliotheek van geen enkele korpsschool, op de leestafel van geen enkele cantine ontbreken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 588