een uitvinding van een zekeren keer Leon de Layen, daarin bestaande, dat het blad van een spade door raiddel van twee veeren aan de kolf van een geweer wordt bevestigd, zoodat het medevoeren van schop of spade over bodig wordt. Het blad der spade wordt in een lederen foudraal op de borst gedragen, beschermt dus tegen houwen en steken en wordt in den tijd van zes seconden aan de kolf bevestigd; de met deze „Rifle trenching trol"1 genomen proeven schijnen goed te hebben voldaan; het gewicht van het blad is 0.9 KG., dat van het foudraal 0.22 KG. en van hot beves tigingstoestel 0.3 KG. De Italiaansche infanteriebrigade Torino, bestaande uit het 81e en 82e regiment, in garnizoen te Cuneo, heeft onlangs het bewijs geleverd, dat een evenlueele verdediging van de Alpen-passen niet alleen aan de Alpontroepen behoeft te worden overgelaten. Genoemde brigade sterk 2500 man, verliet ton 7 uur n.m., in complete velduitrusting en met alle bij den troep behoorende voertuigen, het garnizoen, bereikte juist 5 uur later Demonte (30 KM.), waar zij 3 uur rustte en vervolgde om 4 uur v.ra. den marscb. Ten 11 uur werd weder een groote rust gehouden, waarbij gekookt en gegeten werd en ten 11 uur n.m. was het doel van den marseh, de 1400 M. boven Cunea gelegen Colle del Mulu, bereikt, en waren dus, langs slechte steile wegen marcheerende in 28 uren tijds 63 KM. afgelegd. Gedurende den nachtmarsck waren 50 man achtergebleven, die evenwel onder do eerste rust bij den troep aankwamen en verder ook daarbij bleven. De brigade bleef 14 dagen in het gebergte en hield daar ver schillende tactische oefeningen, waaronder een oefening in het gevecht- schieten. Mil. Weelchlad. Oefeningen in bergterrein. Mil. Weekblad. Vereeniging ter beoefening van de krijgswetenschap. Lezers en Lezingen in 1893/94. October 1893. Dr. L. Bleekrode, Leeraar aan de Hoogere Burgerschool Nieuwere hulpmiddelen bij militaire luchtscheepvaart.

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 590