50 tegen de discipline bedoelt. Of de goinsubordineerde een generaal of een onderofficier is, of hij een slag met de hand of een steek met een bajonet krijgt, alles wordt over denzelfden kam gescho ren en het lichamelijk toegebrachte letsel dient dus geheel buiten beschouwing gelaten te worden, evenals bij diefstal in de chambrée de waarde van het ontvreemde. Ook het aannemen van verzach tende omstandigheden wanneer de insubordinatie buiten dienst heeft plaats gehad, kan, dunkt mij, moeielijk met de bedoeling van den wetgever strooken, want dan zoude dit er wel bij gemeld zijn. De practijk heeft evenwel den militairen rechter tot dergelijke afwijkin gen gedwongen, zoodat het noodeloos is er verder over te spreken. Omtrent insubordinatie in dronkenschap gepleegd, zullen wij hier onder bij de quaestie van ontoerekenbaarheid nog het een en ander opmerken. Poging. Ieder die het geweer tegen zijn meerdere trekt, wordt met den dood gestraft, waaruit blijkt dat hier op de strafbare poging dezelfde straf staat als waarmede het misdrijf is bedreigd. De handeling behoort evenwel aan dezelfde eischen te voldoen, die aan de strafbare poging gesteld zijn, dat is, er moet in de eerste plaats zich een begin van uitvoering geopenbaard hebban, welke uitvoering enkel door omstandigheden, onafhankelijk van des daders wil, niet is voltooid. Het zwaartepunt van de in hoofde genoemde uitdrukking zit dan ook in het woordje tegendat hier met een woord hetzelfde moet weergeven. Iemand die dus het zijdgeweer trekt en zijn meerdere, die op zekeren afstand staat, daarmede dreigt, zal niet met den dood gestraft worden, wanneer hij dit weder opsteekt zonder een poging aangewend te hebben, om dichter bij dezen meerdere te komen. Evenmin iemand die het geweer trekt tegen een meerdere, dien hij voor het oogenblik niet kan bereiken, al wordt hem ook het wapen door de omstanders afgenomen. Er ontbreekt hier namelijk een begin van uitvoering. Maar ook een soldaat, die in de onmiddellijke nabijheid van zijn meerdere vloekende het geweer trekt, alsof hij dezen te lijf wil, doch onmiddellijk gepakt en ontwapend wordt, kan in den regel niet wegens

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 61