52 Ontoerekenbaarheid. De elemeDten voor ontoerekenbaarheid zijn vervat in art. 30 en volgende van het Wetboek van Strafrecht voor Europeanen. Bovendien heeft men nog wettige zelfverdediging Een enkel woord evenwel nog omtrent de ontoerekenbaarheid wegens dronkenschap. Vóór de wijziging van het C.W. bij K B. van 13 Oct. 1882 N°. 26 bestond er een artikel in dit wetboek, waarbij de toevallige dronkenschap zelden en de opzettelijke dronkenschap nimmer verschoond werd. Aan deze abnormaliteit, die geheel met het doleuse karakter van de insubordinatie in strijd was, is gelukkig bij genoemd K B. een einde gemaakt, het artikel geroijeerd en daarvoor de toepassing van ontoerekenbaarheid in de plaats getreden. Dit heeft in den beginne heel wat agitatie verwekt, omdat men meende dat de discipline daar door ondermijnd zoude worden. Ja, nog onlangs vermeende een schrijver in dit Tijdschrift, dat het hierdoor wel mogelijk zoude kunnen zijn dat iemand zich met voordacht dronken zoude drinken, ten einde in dien toestand ontoerekenbaar te worden en daarna zijn meerdere te beleedigen. Deze veronderstelling is een bewijs dat S. de ontoe rekenbaarheid niet begrijpt, want hij zoude evengoed kunnen veron derstellen, dat een soldaat 's nachts in een sawah zal gaan liggen slapen, ten einde ijlende koortsen te krijgen, om in dezen toestand den officier van gezondheid te kunnen beleedigen. Ontoerekenbaarheid tengevolge van dronkenschap sluit alle bewust zijn buiten. Zoodra de betrokken persoon nog een mensch van een lantaarnpaal kan onderscheiden, bestaat zij niet en zooveel te meer niet, wanneer hij het onderscheid tusschen rangen en graden zoude kunnen zien Van eene beleediging in dergelijken toestand kan dus evenmin sprake zijn, als dit zoude kunnen zijn wanneer iemand door een levenloos voorwerp, bijv. het vallen van een tak van een boom, getroffen werd; want de beschonkene is in dezen toestand nog minder dan een dier, daar hij totaal alle oordeel mist.- Een soldaat bijv. ligt zwaar beschonken op den openbaren weg. Een der ingezetenen komt waarschuwen en een korporaal met 4 man gaan den, als levenloos daarliggenden, man halen. Hij wordt bij armen en beenen opgenomen en zoo weggedragen. Toevallig houdt

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 63