56 zwaarte, is sterk gebouwd, tevens geschikt voor stootwapen, zoodat ook door den Inlandschen soldaat daarmede handig zal kunnen worden omgegaan, wegende het met bajonet en geweerriem, welke laatste gerust voor Indie kan vervallen, slechts 4.4 Kilogram. Het eenige wat er nu nog aan ontbreekt, is eene rookzwakke buskruitsoort, die In het tropisch klimaat kan worden aangemaakt en vooral daar zal kunnen worden opgelegd. De scheikunde, die ons reeds tal van buskruitsoorten uit de ver menging van colodiumwol met nitroglycerine en uit schietkatoen, opgelost in azijnether, wist samen te stellen, zal ook in een niet te verwijderde toekomst de scheikundige analyse wel weten te bepalen, die een praeparaat daarstelt, dat aan alle eischen in een tropisch klimaat voldoet. Is dus het uitgezonden geweer van 6.5 mM. kaliber, door de proeven die hier te lande genomen worden, gebleken een goed oor logswapen voor het Indisch leger te zijn, dat aan alle eischen in de handen van den Europeeschen, zoowel als van den Inlandscheu sol daat voldoet, dan dient, volgens mijn bescheiden meening, de bus- kruitquaestie ernstiger dan ooit ter hand te worden genomen, ten einde zoo spoedig mogelijk het Indisch leger van dat geweer met het daarbij behoorend draagstel van patroontasschen en ranselzak te voorzien. Het vraagstuk der levensvatbaarheid der Koloniale Reserve kan tot later worden verdaagd, en men heeft dan ten minste geen kans, dat de geweerquaestie aan het Reservevraagstuk ondergeschikt blijft, en als de Reserve, met dat nieuwe proefgeweer gewapend, op Atjeh mogelijk fiasco lijdt, het geweer in dat fiasco deelt, en bij het Indisch leger voorloopig niet wordt ingevoerd. Yan het belang dier invoering schijnt echter nog niet ieder over tuigd, en reeds gaan er stemmen op, die de invoering wenschen ver traagd te zien, omdat deze hun voor Indie minder urgent voorkomt, en wij daarenboven bet voordeel zullen hebben, te kunnen profi- teeren van de in de naaste toekomst, door de steeds voorwaarts strevende industrie, nog te vinden lichtere geweren van. 5 mM. en nog minder kaliber, vooral met het oog op onze Inlandsche soldaten. Tegen die stemmen moet ik echter waarschuwen. Hielden zij, die zoo spreken, wel genoeg rekening met de bus-

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 67