- 57 kruitquaestie en dachten zij wel daaraan, dat tot nog toe voor het geweer van 6.5 mM. kaliber geen buskruit is gevonden, waarvan de spanning, die een V0 van 725 meter geeft, overeenkomt met het geringe kaliber en de elasticiteitsgrens van het hulzenmetaal, zoodat bij onze proefgeweren, na eenigen tijd snelvuur, nog steeds klem mingen voorkomen. Zal dus bij nog meerdere vermindering van het kaliber de daarbij passende buskruitsoort in de naaste toekomst wel te vinden zijn? En wat zij zich voorstellen van de voordeelen van een nog lichter wapen, zullen die niet verloren gaan tegenover de nadeelen, die men ondervindt, als men bij een nog lichter geweer van 5 mM. kaliber of nog minder, de noodige massa van het wapen als stootwapen ziet verloren gaanof de trekhelling nog vermeerderen moet, om het zooveel lichter en langer geworden projectiel, bij meerdere metaal belasting even vast in zijn baan te doen zijn Daarbij moet men den atmosferischen druk, waardoor meerdere snelheid verkregen wordt, nog opvoeren om de meerder ontstane wrijving te overwinnen en geen levende kracht te doen verloren gaan, want waar de massa door vermindering van kaliber geringer wordt, of waar die, door het projectiel nog langer te maken, nagenoeg dezelfde blijft, daar moeten de atmosferen druk worden opgevoerd, om in het eerste geval het projectiel de noodige eindsnelheid te doen behouden en zijn baan even gestrekt te doen zijn, terwijl zij in het tweede geval moeten dienen, om de nog meerdere wrijving der grootere trekhelling te kunnen overwinnen. En juist van de drie ondervolgende zaken moeten wij het bij onze oorlogen tegen een Inlandschen vijand hebben: 1°. van een zeer bestreken baan met weinig breedteafwijking op de afstanden beneden de 500 a 600 Meter; 2°. van een groote eindsnelheid voor het indringingsvermogen, en 3°. van een handig, niet te licht stootwapen, waarom het nu uitgezonden geweer, volgens de laatst door mij uit Nederland ont vangen berichten, zal worden voorzien van een bajonet, één geheel vormende met den bovenhand, welke laatste met een schroef wordt vastgezet, waardoor de bajonet niet meer rammelen zal en het geweer nog minder dan thans, met opgeplante bajonet, topzwaar wordt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 68