58 En juist de ligging van het zwaartepunt is het, wat bij het in den aanslag brengen het meeste gewicht in de schaal legt, en niet of het geweer 1 of 2 Hectogrammen aan positief gewicht meer of minder weegt. Aan de opgaven van het indringingsvermogen (1), volgens de proeven in Nederland genomen, zullen do lezers van dit Tijdschrift zien, dat het geweer van 6.5 mM. kaliber aan alle billijke eischen, wat het laatste betreft, voldoet, en de projectielen de meeste vijandelijke versperringen, waar deze niet geheel uit zand bestaan, zullen door boren, terwijl zij in staat zijn, drie achter elkaar staande mannen buiten gevecht te stellen. Veilige stellingen achter hoornen zullen in de toekomst gerust tot de geschiedenis gerekend kunnen worden. Ook rees, bij het ternêerschrijven van deze regelen, bij mij de vraag, als het kaliber nu nog kleiner wordt, op welke wijze en waarmede moet dan de loop van binnen gereinigd worden, daar gedeeltelijke of geheele afscheuring der kogelmantels dan nog meer dan bij de tegenwoordige proefgeweren zal voorkomen. NASCHRIFT. In het Indisch Militair Tijdschrift van de vorige maand komt een artikel voor over het geweer van 6.5 mM. door den Kapitein van den Generalen Staf J. F. Breijer. Hoeveel eerbied wij overigens ook hebben voor de degelijke kennis van dezen algemeen hoog geschatten kameraad, gelooven wij toch goed te doen niet alles onvoorwaardelijk aan te nemen, wat hij in dit artikel over het geweer van 6.5 mM. en andere vuur wapens heeft gezegd en dat het „hoor en wederhoor" hier van veel belang moet geacht worden. Vooral waar hij op bladzijde 428 van bovengenoemd Tijdschrift het Koloniaal Verslag aanhaalt en de noodzakelijkheid van eene gelijke bewapening van Indië en Nederland in twijfel trekt en het bovendien (1) Hierachter in de Yaria opgenomen. Bed.

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 69