61 30 a 40 jaren geleden, hoe moesten de Inlandsche soldaten het toen toch wel gemaakt hebben. Lichtheid is goed en zeer aanbevelenswaardig, maar waar men er in Europa, om aan de tactische bezwaren te gemoet te komen, voornamelijk de munitieaanvulling betreffendeniet tegen opziet, den man waar hij aan gewicht zijner munitie en geweren vooruitgaat, steeds meerder patronen bij zich te doen dragen, daar moet men in Indië, waar het laatste volstrekt niet in zulk een mate het geval behoeft te zijn, neen, waar hij zelfs volgens berekening van den heer Breijer met het geweer van 6.5 mM. kaliber bewapend veel wint, niet zoo angstvallig aan een of 'anderhalf Hectogram meer of minder gewicht aan bepakking vasthouden, waar veel gewichtiger redenen, door mij hierboven geciteerd, den doorslag dienen te geven. Wat zijne beschouwing betreft, of het geweer voor Indië alleen zal geschikt zijn voor pakjeslading, of dat het ook geschikt moet zijn om als enkellader te worden gebruikt, daartoe verwijzen wij den schrijver van het door ons besproken artikel en hen die met zijne beschouwingen daaromtrent medegaan naar N°. 7 Militaire Spectator 1889, onder het hoofd: „Op welke wijze behoort het magazijn geweer te worden gebruikt", en naar N°. 2 van dat rijdschrift van het jaar 1892 onder het hoofd: „Tactische beschouwingen over de reglementen en voorschriften der Nederlandsche Infanterie". In het laatst aangehaalde Tijdschrift lette men dan vooral op de laatste alinea, voorkomende op bladzijde 84, op de eerste, tweede en vierde alinea's op bladzijde 85 en op de derde en twee volgende alinea's van bladzijde 87. Bovendien werd door de Nederlandsche zoowel als door de Indische commissie het kunnen stellen van het magazijngeweer tot enkellader volstrekt niet over het hoofd gezien, maar gaf dit bij de geweren ingericht tot pakjeslading tot zulke gewichtige complicaties aanleiding, dat beide commissiën vermeenden voor goed daarvan te moeten afzien. Het door den heer Breijer, om zijn bewering kracht bij te zetten, aangehaalde Engelsche geweer, is een van de minste typen, in den laatsten tijd door het menschelijk vernuft, op het gebied van ge weren met pakjeslading, uitgedacht; de verkwikkelijke polemiek in het

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 72