- 62 Lagerhuis daarover gevoerd, en door de nieuwsbladen tot ons ge komen, bevestigde voldoende het oordeel der Nederlandsche en Nederlandsch-Indische commissie omtrent dat geweer, dat wat plompheid, onhandelbaarheid en weinig solide bevestiging van het magazijn betreft, als het wapen als enkellader wordt gebruikt, bij alle geweerstelsels van den laatsten tijd ten achter staat. Nog veel zou ik omtrent het voordeel van eenvormige verpakking der munitie, als vereenvoudiging in samenstel der patroontasschen, gemakkelijker vervoer en opbewaring der munitie, ja wat al niet meer, zonder nog op de direct tactische voordeelen terug te komen, kunnen zeggen. De gevoelens van alle moderne schrijvers op het gebied van vuur- tactiek zijn echter zoo eenparig voor de eenvormige verpakkking, als pakjeslading, dat dit mij overbodig voorkomt. Stelt men onder anderen wat voorkomt in de derde alinea op bladzijde 433 van het Indisch Militair Tijdschrift N°. 5 van 1893 door den heer Breijer, tegenover datgene wat staat geschreven in de alinea's vier en vijf van bladzijde 487 van de Militaire Spectator N°. 7 van 1889, dan ziet men daaruit hoe men reeds vier jaren geleden „over den stilstand in het vuur, zoo de man alleen van pakjesladiDg is voorzien", dacht; voegt men daarbij, wat daaromtrent in de eerste alinea op bladzijde 486 van dat zelfde nummer van genoemd Tijd schrift staat vermeld, dan zal men daardoor vermoedelijk van de vrees van munitiegebrek op een critiek oogenblik wel genezen zijn. Door de gemakkelijke lading der geweren van het voorgestelde type, is het kunnen aanvullen van een gedeeltelijk ledig geschoten magazijn geheel overbodig geworden en moet de man al bijzonder zenuwachtig zijn, als hij bij het niet kunnen hooien vallen van den houder zijn vijf patronen niet heeft geteld en staat daar tegenover vrij wat dreigender het geciteerde, in de zooeven door mij vermelde alinea van bladzijde 486, Spectator N°. 7 van 1889, het daarin beweerde zal veel eer het geval kunnen zij u, dan het veronderstelde door den heer Breijer in de vierde en zesde alinea van pagina 432 van het Indisch Militair Tijdschrift. Door bovengestelde regelen hoop ik de militaire wereld omtrent het geweer van 6.5 m.M kaliber en de gelijke bewapening voor Indië

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 73