77 Voor het 10e Bataljon bood zich daartoe eene geschikte gelegenheid aan. Na het dempen van den opstand in de Padangsche Bovenlanden werd door den Civielen en Militairen Gouverneur eene vergadering van hoofden te Fort, van de Capellen uitgeschreven en werden tevens maatregelen getroffen om eene aanzienlijke krjjgsmacht aldaar te ver eenigen, om tegelijkertijd eene wapenschouwing te houden. In den morgen van den 22en Mei 1841 had die bijeenkomst plaats en in den namiddag van dien dag, werd in tegenwoordigheid van alle ver- eenigde Maleische hoofden, de wapenschouwing gehouden waarop de kolonel Michiels het vaandel met de meeste plechtigheid en op de gebruikelijke wijze aan het 10e Bataljon overgaf. (1) Daar de tegenwoordigheid van den kolonel Michiels in de Pa dangsche Bovenlanden nog geruimen tijd vereischt zou worden, achtte ZHEdGestr. het beter maar niet langer met de uitreiking van het vaandel aan het 11° Bataljon te wachten en droeg hij daarom den Commandant der troepen in de residentie Aijer Bangis op, om zich daarmede te belasten, een opdracht, waaraan deze in de maand Juli 1841 te Loender gevolg gaf. Intusschen was ook het I2e Bataljon op compleet gebracht en stond niets meer de uitreiking van het vaandel in den weg, welke dan ook den 13en November 1841 te Batavia met veel plechtigheid plaats vond. De voor het diner en de extra-uitdeeling aan den troep gemaakte kosten bedroegen voor het 10e en 1 le Bataljon gezamenlijk 2873.90 en voor het 12e Bataljon f 4399.82. Bij het Indisch besluit van den 19en September 1844, N° 9, werd aan het Militair Departement mededeeling gedaan, dat door Zijne Majesteit de reorganisatie van de krijgsmacht op Sumatra's Westkust was goedgekeurd, in verband waarmede twee veldbataljons op Java zouden opgericht worden en wel het 13e en 14e Bataljon. Naar aan leiding daarvan deed de Commandant van het Leger het verzoek, om ook deze beide bataljons met een vaandel te begiftigen en in het (1) Volgens Lange in zijn: „Ned. Oost-Ind. Leger ter "Westkust van Sumatra, 1819— 1845", was de sterkte van de vereenigde troepenmacht 1200 bajonetten en zes kanonnen, terwijl hot aantal toeschouwers op 20,000 word geschat.

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 88