- 18 - bevestigend geval die krijgsteekenen uit Holland te doen toezenden, niet alleen omdat er hier te lande geen stokken, leeuwen en kwasten meer beschikbaar waren, maar ook omdat de aanmaak iu Indië uit een oeconomisch oogpunt niet aantebevelen was. De vaandels werden door Z M. den Koning geschonken en in Januari 1846 te Batavia aangebracht met het schip „Wilhelmina Catharina" gezagvoerder E. Ehrensperger. De uitreiking aan het 13e Bataljon had spoedig plaats, overeen komstig een vastgesteld programma, dat wij hieronder doen volgen: PROGRAMMA voor het ceremonieel ter uitrei king van het vaandel aan het 13e Bataljon Infan terie in garnizoen in het Hoofdkwartier Batavia. lc. Den kommandant der voormalige le groote Militaire Afdeeling aanschrijven, dat de plechtige uitreiking van het vaandel aan het 13e Bataljon zal plaats hebben, den 6en April, tot welk einde des voormiddags ten 7 ure het geheele garnizoen in groote tenue onder de wapenen zal staan geschaard op het plein van Waterloo. 2e. Het 13e Bataljon moet dien dag geen wacht geven, opdat het zoo sterk mogelijk present onder de wapens zij. 3e. De kommandant der groote Militaire Afdeeling, die zich op het terrein bevindt, geeft last dat een detachement kavallerie, gekommandeerd door een officier, zich naar de woning van den Generaal begeve, om het nog ingehulde vaandel af te halen, en op het terrein te brengen. 4e. Wanneer nu het vaandel (en foudraal) op het terrein verschijnt, herneemt het detachement kavallerie zijne plaats in linie, en stelt de vaandeldrager (die het vaandel heeft overgenomen) zich voor het front van het 13e Bataljon, bij den kommandant der le groote Militaire Af deeling, en de niet in de gelederen staande officieren, front naar dat Bataljon, de linie schoudert de geweren, totdat de vaandeldrager zich aldus geplaatst heeft, en het vaandel bij den voet zet, wanneer de geweren in den arm genomen worden en de komst van den Generaal, komman dant van het Leger, afgewacht. 5°. De Generaal verschijnt langs den regtervleugel op het terrein, vergezeld van zijnen staf, en wordt op de gebruikelijke wijze door den kolonel, kommandant der le groote Militaire Afdeeling, en met geschou derde geweren en het roeren der trom ontvangen. 6e. De liniekommandant vraagt bevelen aan den Generaal.

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 89