80 terwijl des avonds ten 7 ure in de Militaire Sociëteit Concordia een diner word gegeven, waarop benevens de officieren van het garnizoen, ook de gepensionneerden waren genoodigd, alsmede drie onderoffi cieren en diie soldaten van het 13e Bataljon, door den korpscom mandant daartoe aangewezen. Bovendien werden door den Comman dant van het Leger speciaal genoodigd de leden van het Hoog Militair Gerechtshof, de Advocaat-Fiscaal voor de Land- en Zeemacht en de Auditeur-Militair, de Hoofdofficieren van de Schutterij, benevens de adjudant van dat korps; de Schout-bij-nacht, Commandant van Z. M. Zeemacht in Indië met zijnen adjudant, de Hoofdofficieren der Marine en de kommandanten van bodems, mitsgaders de Generaal-Majoor Baron von Gagern met zijne officieren. Op den 16en April van datzelfde jaar had te Soerabaja op overeen komstige wijze de plechtige uitreiking plaats van het vaandel aan het 14e Bataljon door den luitenant-kolonel G. Bakker, commandant der troepen in de voormalige 3e groote afdeeling op Java. Aangezien het rechterhalf 14e bataljon was aangewezen om deel te nemen aan de expeditie naar Bali, en dit korpsgedeelte tijdelijk te Soerabaja gar nizoen hield, had men met de uitreiking eenige haast gemaakt, ten einde het vaandel te kunnen medenemen. Door de Regeering werd voor deze feesten een som van f 4000 voor het 13e en van f 3000 voor het 14e Bataljon beschikbaar gesteld, zullende de verantwoording der gelden ter goeder tijd be- hooren te geschieden. In 1856 werd de formatie van het Leger wederom met twee bataljons uitgebreid en ontvingen de bataljons, met uitzondering van het 5®, 7e, 11® en 14®, een ander nummer. Zoo werd het le 10e 2® 8®, 3® 13e, 4® 2®, 6® 15e, 8® 3®, 9® 4®, 10® 16® 12® 9®, en 13®12®. Een en ander geschiedde hoofdzakelijk met het oog op de indeeling der landaarden. In 1857 ging men over tot de oprichting van de ontbrekende 1® en 6e Bataljons en tot do aanvraag om uitzending van nieuwe vaandels voor deze beide korpsen, daar de oude vaandels eveneens waren overgegaan. Het vaandel voor het 1® Bataljon bestemd, werd in het begin van het jaar 1859 per schip „Nederland", gezagvoerder S. Hoekstra

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 91