81 aangebracht, waarna men dadelijk de noodige voorstellen deed, om de uitreiking met het vroeger aangenomen ceremonieel en met de bij dergelijke gelegenheden gebruikelijke feestelijkheden te doen plaats hebben. Te dien einde vroeg men aan de Regeering de beschik baarstelling van f 5000.—, aangezien de prijzen der levensmiddelen waren gestegen en het aantal Europeesche minderen te Willem I in garnizoen vrij aanzienlijk was. De Regeering achtte echter eene som van f 4000 voldoende. Intusschen had het le Bataljon een garnizoensverandering onder gaan het Rechterhalf bataljon was te Soerakarta en het Linkerhalf te Djokdjakarta gelegerd, waarom het vaandel op den 17en Augustus 1859 in eerstgenoemde plaats door den kolonel der infanterie J. C. Boelhouwer, waarnemend commandant der 2e militaire Afdeeling op Java werd uitgereikt. Bij deze gelegenheid werd door den kolonel Pangerang Adipati Mangkoe Negoro aan het korps een elegante glazen kast geschonkenwaarin gelegenheid bestond om het vaandel rechtop te plaatsen, terwijl het van alle zijden zichtbaar was, zonder door stof of anderszins te kunnen worden verontreinigd. In het laatst van het jaar werd met het schip Sumatra uit Ne derland aangebracht, het destijds voor het 6e Bataljon aangevraagde vaandel, alsmede dat voor het 17e Bataljon, tot welks oprichting bij het Indisch besluit van 19 November 1857, N°. 28, machtiging was verleend. De uitreiking dier beide vaandels had plaats op den 19en Februari 1860; van het 6e Bataljon te Soerabaja door den commandant dier afdeeling en van het 17e Bataljon te Padang door den militairen commandant van Sumatra's Westkust, voor welke plechtigheid voor ieder dier korpsen een som van f 4000 werd toegestaan. Van het voor het 17e Bataljon bestemde geld bleef door bijzondere omstandigheden een som van f 1475 over, welk bedrag blijkens Gouv. besluit van 11 Mei 1860, N°. 6, mocht aangewend worden ter verbetering van de militaire cantine te Padang. In den loop van het jaar 1875 werd het 18e Bataljon Infanterie opgericht en kwam het voor dat korps aangevraagde vaandel in het volgend jaar hier met het stoomschip Drenthe aan. Op den 25en September 1876, bij gelegenheid van den verjaardag Dl. II, 1893. 6

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 92