109 f 27.50 kosten, al naar het op de goedkoopste of op de duurste wijze te Tandjong Priok kwam. De gemiddelde prijs zou zijn f 0.235 het KG. Bij gelijke exploitatiekosten als de Volharding" en met een pro ductie van 11 3 KG. brood per KG. meel, zou voor het KG. brood uit de militaire bakkerijen gemiddeld betaald zijn 3/4 X 23 1/i X X 3/1=261/2 cent, of 63/10 cent, d. i. ruim 19 °/c minder dan het Gouvernement voor zijn brood thans betaalt. Het duurste brood op den uitersten buitenpost op de duurste wijze verkregen, zou komen te staan op nog geen 35 cent, dat te Buitenzorghet laagste in prijs van geheel Indië, zou op de goedkoopste wijze verkregen op die zelfde manier niet meer gelden dan 17 x/2 cent. Er blijft bijgevolg een vrij breede marge voor het spreekwoor delijke dure beheer van Gouvernementswege, voor misrekening en voor rente van het aan molen en bakkerijen ten koste gelegde kapi taal, per jaar ruim f 90.000. Aan het slot dezer regelen beland, komt het mij niet ondienstig voor er op te wijzen, dat de berekening van den tegenwoordigen gemiddelden prijs van het brood voor het leger juister zou geweest zijn, wanneer ook de contractsprijzen voor Atjeh bekend waren gemaakt in de Javasche Courant; nu heb ik mij moeten behelpen met de indemniteit, die algemeen hooger is. Jammer vind ik het, dat de Heer Van Altena bij het opstellen van zijn arbeid blijkbaar geen kennis heeft gedragen van de bronnen, die mij de gelegenheid gaven zijn m. i. goed idéé te verdedigen. Maar..... „il faut juger les écrits d'après leur date"; en al dragen nu de besproken stukken geen datum, die benaderend vast te stellen, ondervindt geen bezwaar. Aangezien de publicatie Mei 1892 is begonnen, en hij eerst na dien in Indië is aangekomen, zijn zij blijkbaar in Nederland gemaakt, en dewijl de drie of vier deelen ervan één van grondgedachte en doel zijn, daar ook denkelijk yoltooid. Hoewel de hulpbronnen voor de studie in het vaderland zeker rijker vloeien dan in de Koloniën en beter te naderen zijn voor den dorstige, enkele zaken zijn er minder gemakkelijk te krijgen; onder deze de Javasche Courant, waarmede ook zijn vroegere werkkring van kwartiermeester hem niet in aanraking zal gebracht hebben. Ook de Algemeene Orders voor ons leger schijnen in Nederland niet

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 118