112 Wil dat zeggen, dat de kolonels van de artillerie en de genie nu ook niet tot opperofficier kunnen bevorderd worden? Geenszins, want de legerformatie is bij Koninklijk Besluit vastgesteld en dus ook de 67 en 96 geven de uiting van den Koninklijken wil, die door een akal, zooals het niet uittrekken van de noodige gelden op de begrooting moet genoemd worden, niet kan miskend of ontdoken worden. Gold het hier dan ook de rangen van luitenant-kolonel en kolonel, die beide door den Gouverneur-Generaal kunnen verleend worden, dan zou, geloof ik, geen enkele landvoogd zich, door het niet brengen van de noodige gelden op de begrooting, laten weerhouden van het overeenkomstig de formatie van overste tot kolonel bevorderen van den titularis, die ook in zijn nieuwen rang in zijne betrekking kan continueeren. De bevordering tot generaal-majoor moet echter in Nederland plaats vinden en geschiedt op voordracht van den Minister van Koloniën door de Koningin-Weduwe-Regentes. De Minister heeft evenwel blijkbaar geen plan, om zulk een voordracht te doen, hetgeen over tuigend blijkt uit het niet brengen van de noodige gelden op de begrooting. Het laat zich begrijpen dat Hare Majesteit bij al de Staatszorgen, die Haar bezighouden en die onverpoosd Hare aandacht vorderen, er niet aan denkt en er ook niet aan denken kan, dat er in Indië bij de artillerie en genie kolonels dienen, die op grond van een weinige jaren geleden genomen en nog altijd van kracht zijnd Koninklijk Besluit reeds lang tot generaal-majoor hadden kunnen en moeten worden be vorderd. Eerst wanneer Haar een voordracht wordt voorgelegd, zal zij aan de zaak herinnerd worden en daar het ia de bestaande omstandig- heden weinig waarschijnlijk is, dat zulk een voordracht in den eersten tijd zal worden gedaan, kunnen de bedoelde kolonels vooralsnog niet veel hoop koesteren om tot den rang van opperofficier bevorderd te worden. Hiermede wordt echter eene onbillijkheid tegenover deze wapenchefs begaan of, beter gezegd, worden zij ten achter gesteld bij hunne collega's van de infanterie. Tot 1889 stond voor de kolonels van alle wapens de kans open, om tot generaal-majoor, chef der IIe afdeeling, te

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 121