125 tueelen aftocht te dekken, maar bezig alle krachten om de zege te bevechten Practisch als dat voorschrift is, bepaalt het zich niet tot het aan geven van de bovenstaande regels, waarnaar de troepenleiders in het gevecht moeten handelen, doch wijst het hun ook op omstandigheden, waaronder hun invloed ophoudt en op zaken, waarmede zij zich niet moeten inlaten. Zoo zegt het b.v. ergens: „het tirailleurgevecht ligt in de hand der compagnieën", waarmede het den B. O. tegelijk zegt, dat dezen op het gevecht der tirailleurlinie zelve geen invloed vermogen uit te oefenen. Nog duidelijker komt dit op eene andere plaats uit, waar het heet: „De invloed, dien de B. C. op het vuurgevecht der compa gnieën kan uitoefenen, zal dikwijls alleen daarin bestaan, dat hij de reservemunitie naar die punten der linie zendt, waar de behoefte daaraan het grootst is." Zoo waarschuwt het de Reg. Cn. om zich niet te bemoeien met de ontwikkeling in compagniescolonnes van de bataljons, en de Brig. O. om zich niet in te laten met de ontwikkeling der bataljons van de verschillende regimenten. Niet meer bevelen dan kan en mag, vrijheid laten in de uitvoe ring van de bevelen en alleen ingrijpen bij bepaalde noodzakelijk heid, zijn de voornaamste beginselen, waarop de bevelvoering in het gevecht daar berust. Die beginselen nu zijn in bijna alle gevechtsvoorschriften neerge legd, ook in het onze, doch bij ons èn onvoldoende èn te flauw. Het beginsel van het beschikbaar houden van de noodige reserven wordt onverzwakt overal teruggevonden. De invloed, dien de bevelhebber kan uitoefenen door het zenden van reservemunitie, laat zich natuurlijk het meest gevoelen bij do hardnekkige verdediging. Yan het grootste belang voor de gevechtsleiding is nog de keuze van de standplaats van den bevelhebber. Die standplaats wordt reeds in het gevechtsbevel aan de verschillende onderbevelhebbers medegedeeld. Ons voorschrift geeft zich veel moeite om die plaats met juistheid te bepalen. Zoo zijn in den regel

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 134