126 de C. Cn. bij het aanvallend gevecht van de compagnieachter het midden van de tirailleurlinie, ter hoogte van de soutiens 29); bij het aanvallend gevecht van het bataljon, en bij de verdedi ging, zelfstandig of in het bataljon: nabij de tirailleurlinie 55 en 43), de B. O. bij den aanvaltusschen de soutiens en de reserven 61), bij de verdediging: ter hoogte van de soutiens 74). De Brig. C. krijgt meer vrijheid; deze mag kiezen 76). Hier voelde men dat het toch te gek werd om ook dezen eene bepaalde plaats aan te wijzen. Doch ons Indisch voorschrift staat hierin weer niet alleen. Het Nederlandsche voorschrift b. v. plaatst den C. C. bij aanval en ver dediging: tusschen de tirailleurlinie en de soutiens, den B. C. bij den aanvalbij de reserven, bij de verdedigingdaar waar hij de hande lingen van den aanvaller het best kan nagaan, den Reg. C. in beide gevallenbij de reserve. Het Fransche voorschrift plaatst den C. C. bij het gevecht van de compagnie in grooter verband: tusschen de tirailleurlinie en het sou tien, bij de geïsoleerde compagnie: tusschen de soutiens en de reserve; den B. C. in beide gevallen als regel: tusschen de soutiens en de reserve, den Reg. C. als regelter hoogte van de reserven der eerste linie, den Brig. C. als regel: ter hoogte van de bataljons der tweede linie, den Div. C. bij het begin van het gevechtbij de voorste troepen, later: op een punt dat hij zelf aanwijst. Het Duitsche voorschrift gaat van geheel andere beginselen uit. Dit spreekt in 't geheel niet van eene plaats voor de C. Cn, waar schijnlijk omdat het deze van te gering belang acht, wel van eene plaats voor de B. Cn, die slechts bij uitzondering in de voorste linie, bijna altijd bij de teruggehouden afdeelingen gelegen is, en in elk geval daar, waar hij het gevecht van zijn bataljon goed overzien kan. De Reg. C. bevindt zich bij de inleiding van een gevecht: bij de voorste troepen, bij de doorvoering: bij de achterste afdeelingen, van waar hij het best de ontwikkeling van zijn regiment kan overzien; de Brig. C. evenzoo, doch bij de doorvoering in den regel bij de algemeene reserve. Blijkbaar heeft men in de verschillende bovengenoemde voorschriften

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 135