128 steeds aan hunne rechtstreeks ondergeschikten. Komen zij in de noodzakelijkheid om een bevel te geven aan iemand, dien zij niet rechtstreeks commandeerendan wordt altijd de onmiddellijk onder geschikte met het gegeven bevel in kennis gesteld. Yolgens ons voorschrift 95103) kunnen de bevelen op velerlei wijzen worden overgebracht, en wel: le. met de stem. Dit is het gemakkelijkst en het meest practisch. Als hulpmiddel om de aandacht te trekken geeft ons voorschrift daarbij den korten stoot op het tirailleurfluitje, die alleen mag gegeven worden door de commandanten van de tirailleurliniën der compagnieën, de C. Cn. en de B. Cn. Dit hulpmiddel komt echter zeer gebrekkig en onpractisch voor. Doordien vele personen dikwerf „moeten omzien", zonder dat het fluiten hen geldt, wordt het omzien ten laatste eenvoudig „nagelaten." Bovendien is het fluitje bij het geknal van geweervuur slechts op betrekkelijk korte afstanden „van uit de tirailleurlinie" hoorbaar. Ik zoude daarom het tirailleurfluitje in het gevecht alleen willen doen gebruiken door de sectie-commandanten, om daarmede hun groepscommandanten te kunnen beroepen. 2e. Door het geven van teekens en wenken. Dit middel is altijd gevaarlijk, vooral wanneer de afstand wat groot wordt of het weder, kruitdamp enz. geene goede waarneming toe laten. Ik zoude voorstellen het gebruik er van in het gevecht eenvoudig te verbieden en liever meer toepassing vorderen van het middel 3e. Zenden van een ordonnans met een schriftelijk bevel. Monde linge bevelen worden nimmer gezondende noodzakelijkheid daartoe kan zich bijna nooit doen gevoelen. Wel kan het verstrekken van mondelinge ophelderingen omtrent eene gewichtige aangelegenheid voorkomen, doch dan worden hiervoor officieren gebezigd. Het laatste middel: 4e. gebruik maken van signalen, neemt in de Nederlandsche en Indische voorschriften nog eene groote plaats in. In het Duitsche voorschrift wordt het geven van signalen in het

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 137