129 gevecht eenvoudig verboden, behalve de signalen: „versnelde pas, bajonet op en geeft acht." Ons komt dit Duitsche standpunt goed voor. Hoe vaak hebben wij in onze Indische oorlogen de nadeelige gevolgen ondervonden van verkeerd begrepen signalen Met het oog hierop zoude ik voorstellen, het aantal te geven si gnalen te beperken tot: „snelvuur, versnelde pas, attaqueeren en halt." Deze signalen gelden steeds „het geheel" en mogen, zooals ons voorschrift terecht zegt, alleen gegeven worden op last van den com mandant van het geheel of van de gedetacheerde afdeeling, met uitzondering van de signalen „versnelde pas en attaqueeren" die op last van eiken C. C. en hoogeren bevelhebber mogen geblazen worden, als deze het tijdstip daartoe voor zijn troep gekomen acht. Het signaal voor den stormaanval behoort door alle andere bevel hebbers te worden overgenomen, daar zelfs het dreigen met den stormloop op het eene punt den stormaanval op een ander punt kan doen gelukken. Ter voorkoming van lichtvaardig stormen, soms als de aanval nog lang niet voldoende is voorbereid, eische men volledige opheldering van elkeen, die met een deel der troepen in eerste linie den aanval is begonnen, en daarbij is teruggeslagen. Rest ons nog te spreken over de gevechtsleiding gedurende het laatste tijdperk der handeling, d. i. na gelukten of mislukten storm. Voorziet de bevelhebber dat de aanval zal gelukken, dan moet hij de bevelen voor de vervolging doen toekomen aan de commandanten der troepen die deze op zich zullen nemen cavalerie, infanterie en artillerie. Verder moet hij aan de bevelhebbers van dein gevecht geweest zijnde troepen de bevelen doen toekomen aangaande de plaats, waar deze het verloren geraakte verband bij hunne afdeelingen zullen her stellen en de richting, waarin zij zich dan weer in beweging zullen stellen of de plaats, waar zij zich zullen legeren. Eindelijk moet hij de noodige bevelen geven aan de bevelhebbers van de verschillende deelen van den trein, aangaande de plaats waar zij zich zullen ordenen en de richting waarin zij verder werkzaam zullen zijn. Bemerkt hij, dat de aanval wordt afgeslagen of dat de stormaanval Dl. I, 1894. 9

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 138