4 Het schild, vervaardigd vao karbouwenhuid, is cirkelvorming en om een rottan hoepel vastgenaaid, het heeft een diameter van 0.50 tot 0.75 M. Het laat geene lanssteken of klewanghouwen door en is zeer hard, tengevolge van de bewerking die het ondergaat. Men smeert het n. 1. eerst met vet of olie in en laat het dan eenigen tijd in den rook hangen. De klewangs zijn velerlei in vorm. De oorspronkelijke zijn zeer lang van lemmer, met een langen houten steel of greep, die met beide handen wordt gehanteerd. Andere soorten zijn van elders ingevoerd. Een der sawoes of klewangs, die in ons bezit kwam, had met de greep eene lengte van 1.20 M. De parang of topo, welke in de scheede wordt gedragen, gebruikt men bij den arbeid tot het kappen van boomen, verwerken van hout, bamboe enz. De lansen worden gebruikt om te stooten en te werpen. De bevolking weet er goed gebruik van te maken, en is tevens zeer behendig om met het zware schild, dat eenige kilo's weegt, de toegebrachte slagen en stooten af te weren. Kampongs en huizen. De kampongs worden in den regel op de meest ontoegankelijke punten gebouwd. Dit vindt zijn reden in de omstandigheid, dat de stammen dezer streek zoo niet voortdurend, dan toch bijna altijd in vijandschap met elkander leven en onderlinge veeten steeds aan de orde zijn. De kampongs hebben gewoonlijk een vierkant of rechthoek tot platten grond en zijn geheel omringd door eene ondoordringbare heg van bamboe betong. De huizen worden met eene zekere orde en regelmaat tegen de vier zijden van de kampongs gebouwd, waardoor eene binnenruimte wordt uitgespaard, welke dient tot het houden van bijeenkomsten bij feestelijke en andere gelegenheden van belangrijken aard. De „ngadoe" en de „banga" staan ongeveer in het midden der kam pong, dikwijls tegenover elkander. De huizen worden 1 of 11 2 Meter boven den grond gebouwd op houten palen en hebben twee verdiepingen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 13