BE KEIZERDAGEN TE STUTTGART. 14—17 September 1893. Daar ik gedurende den zomer van 1893 een reisje naar de Beier- sche Alpen wilde maken, en wist dat in de nabijheid van Stuttgart groote militaire oefeningen zouden plaats vindon, was mijn plan mijn weg over die stad te nemen en, zoo mogelijk, die oefeningen bij te wonen. De beste wijze om mijn doel te bereiken scheen mij de officieele weg; na dus paragraaf 39 der algemeene order voor het Indisch Leger, N°. 78 van 1889, nog eens aandachtig te hebben overgelezen en uit de tweede alinea dier paragraaf de wetenschap te hebben geput, dat ook een officier kwartiermeester wel eens in de gelegen heid wordt gesteld, zich meer vertrouwd te maken met de huishou ding, gewoonten, bewapening, kleeding, voeding, krijgstucht, enz. van vreemde legers, kocht ik een zegeltje, gaf per verzoekschrift aan Zijne Excellentie den Minister van Koloniën mijnen wensch te kennen en verzocht Z. E. dien bij het K. D. Ministerie van Oorlog te willen overbrengen. Ik zat nu een week of vier als op heete kolen. Eindelijk kwam de lang verwachte zwaarwichtige enveloppe met het kleine relief- stempelik nam kennis van den inhoud, en kon met Jung- Werner uitroepen „Behüt dich Gott, es war' zu schön gewesen, „Behiit dich Gott, es hat nicht sollen sein!" Want aan het slot van 's Ministers schrijven werd mij op de gebruikelijke wijze te kennen gegeven, dat er geene termen gevonden waren om mijn verzoek in te willigen. Later vernam ik dat alleen de, niet in voornoemde paragraaf 39 genoemde, officieren van den generalen staf voor de daar bedoelde officieele vertrouwdmaking in aanmerking komen, maar dat ik wel

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 141