144 giment melden, dat Stammheim en de hoogte ten N. van het Seewald nog door den vijand bezet zijn en dat daarachter zich troepen verzamelen. De divisie heeft de aangewezen punten bereikt. Met den aanleg der verdedigingswerken is onmiddellijk met kracht begonnen. De cavaleriebrigade is op marsch van Osterholz naar Möglingen. De rechtervleugel van de 2° div. infanterie der Noorder-Partij is door roode vlaggen gemarkeerd. Ter beschikking van den leider staan ten N. van het Osterholz gereed: één regiment infanterie (door vlaggen aangeduid) en de 9e batterij van het veldartillerie regiment Prins Luitpold van Beieren. Uit het vorenstaande ziet men, dat het „Generaal-commando" alles tot in bijzonderheden had geregeld, wat tot den goeden afloop der manoeuvre vereischt werd. De concentratie van zoovele troepen maakte echter nog andere bepalingen noodzakelijk, die straks in 't kort zullen worden opgesomd. Tot Kornwestheim maakte ik gebruik van den spoortrein en begaf ik mij vervolgens te paard naar het manoeuvreerterrein. Ik had Korn westheim als uitgangspunt gekozen, omdat men van daar uit het best het terrein overzien en de bewegingen volgen kon. Naar aanleiding der ontworpen onderstelling en uitgegeven orders, had de Zuider-divisie zich, om 8 uur 30 min. N.M., gedekt in het terrein ten Zuiden en Westen van Stammheim verzameld en rukte zij om 9 uur in twee colonnes verdeeld, in de richting der vijandelijke stelling voorwaarts De colonnes waren elk samengesteld uit een brigade infanterieeen half eskadron cavalerie, een afdeeling veldartillerie en een compagnie pioniers. De cavalerie bleef vooreerst op den linkervleugel. De Noorder-divisie maakte zich in den tusschentijd gereed, om den aanrukkenden vijand eene warme ontvangst te bereiden. Het 120e regiment infanterie was om 8 u. 45 m. met den aanleg van loopgraven, over de geheele linie Pflugfelden-Römerhügel, begon nen. De overige infanterie stelde zich ten Westen van Pflugfeldeu slagvaardig op. De bij de divisie ingedeelde artillerie groef zich, met behulp der beide compagnieën pioniers, op de hoogte onmiddellijk ten N. van Pflugfelden, in een en ander met het doel defensief op te treden, tot tijd en wijle de beloofde versterking zou zijn aangekomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 153