6 De hoofden oefenen in zooverre invloed op de bevolking uit, dat deze verplicht is bij feestelijke en andere belangrijke gelegenheden mede te werken tot den goeden gang van zaken. Als het hoofd eener kampong komt te overlijden, volgt zijn oudste zoon hem opdoch geene mannelijke nakomelingen achterlatende, wordt de dochter als het hoofd der kampong aangemerkt, die ge huwd zijnde haar rechten op haren man doet overgaan. Ook gebeurt het wel eens, dat de vrouw van den overledene als hoofd eener kampong optreedt. Straffen. De misdrijven en vergrijpen tegen de maatschappelijke orde (ten minste als men de kampong met hare inwoners als eene kleine maatschappij wil beschouwen) worden onder elkander uitgemaakt- Zoo worden kleine diefstallen met boete gestraft, of men wordt gedwongen tot de teruggave van het gestolene, dan wel afstand van daarmede overeenkomende artikelen. Indien iemand ontkent een diefstal gepleegd te hebben of weigert het gestolene terug te geven, beslissen eenige oudsten der kampong de zaak. Bij groote diefstallen en wanneer de dief de opgelegde boete niet kan betalen, komt hij in lijfeigenschap bij den bestolene. Moord wordt gestraft met boete. Ongeoorloofde betrekking met een andermans vrouw is streng ver- bodeu, hierop staat ook boete. Wanneer een man op overspel wordt betrapt met een andere vrouw, wordt hem eene boete opgelegd, over eenkomende met de door haren man betaalde harta bij het aangaan van het huwelijk. Hij kan dan bezitter der overspelige vrouw worden. De opgelegde boeten worden in goud betaald, of anders is men verplicht karbouwen hiervoor in de plaats te stellen. Zeden en gewoonten. Huwelijk. De mannen mogen in het huwelijk treden, zoodra zij den bruidschat kunnen betalen en den gevorderden leeftijd bereikt hebben. Naar gelang van het meerdere of mindere aanzien en het vermogen van den man, wordt een grootere of kleinere bruidschat of harta betaald. De harta wordt door de ouders van het meisje bepaald en loopt over de volgende zaken:

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 15