153 onderscheiding blijven. Het verliest zijne waarde, wanneer het met zeer geringe inspanning is te behalen. „Nastoot" keurt het uit het hoofd leeren van de samengestelde bewegingen af. In het geheele voorschrift op het bajonetschermen wordt wel niet van uit het hoofd leeren gesproken, maar toch wordt het meestal gedaan. Bovendien zal het in den regel gevergd wor den door de commissie, belast met het afnemen van examen, vooral ten opzichte van de lessen uit de Tweede Afdeeling. Yreemd is dit niet, want men kan het kiezen van doelmatige bewegingen bij het onderricht niet aan prevöts overlaten, vooral niet aan Inlanders. Daar dezen echter zeer veel moeite hebben om de lessen der Tweede Afdeeling te leeren, ben ik er voor, die van den prevöt niet meer te eischen. Wat nu de samengestelde bewegingen aaDgaat, geloof ik, dat de prevót er niet veel last mede heeft, vooral niet, indien men niet bepaald vordert, dat woord voor woord het voorschrift wordt gevolgd. Gaat men de voorbeelden na, dan ziet men, dat tusschen de samenstellende bewegingen alleen dit verband bestaat, dat de werpstoot wordt verbonden aan de parades hoog rechts, hoog links en omhoog, en de voorwaartsche en verkorte stoot aan de overige parades. Indien de prevöt begrijpt, waarom dit is gedaan, name lijk om de bewegingen tegenover den cavalerist afgescheiden te houden van die tegenover den infanterist dan heeft hij slechts 2 a 3 waarschuwingscommando's van voorbereidende bewegingen te verbinden om eene samengestelde beweging te vormen. Dit kan toch zoo lastig niet zijn. De eischen in het voorschrift aan den meester gesteld, vind ik zeer goed. Hij zal dus ook de lessen der Tweede Afdeeling moeten kunnen onderwijzenuit het hoofd leeren behoeft hij ze echter niet. Met hetgeen „Nastoot" dienaangaande zegt, kan ik mij voor den meester vereenigeD. Deze moet lessen kunnen commandeeren, zon der het voorschrift slaafs te volgen; eerst dan blijkt het, of hij het een en ander voldoende begrijpt om als meester te kunnen optreden. Verdeeling. In de verdeeling (bladz. 4.) beveel ik de volgende wijzigingen aan 1°. het appèl maken te laten vervallen

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 162