159 Behalve, dat hierdoor de stooten met meer juistheid zullen toegebracht worden (ze zakken anders dikwijls af, of worden van onder naar boven toegebracht), blijft het zwaartepunt dan meer naar achter, waardoor het terugkomen in de gevechtsstelling vergemakkelijkt zal worden Blz 13 „Herstelt." Ik begrijp niet welk nut het kan hebbende positie te hernemen met een hoorbaar appèl. In de Hollandsche voorschriften van 1884 en 1890 wordt deze tweede beweging van den uitval aldus aangegeven „Het lichaam met den bal van den voorsten voet krachtig van den grond afstooten en dien voet onder het buigen van de achterste knie weer op gevechtsstellingsafstand terugtrekken." Voorwaartsstoot. 14. Het geweer moet niet gelijk met den uitval opgelicht en vooruitgestooten worden, maar daarvoor, al is het ook maar een ondeelbaar oogenblik. Reeds boven zeide ik, dat het krachtig vooruit- stooten van het geweer hoofdzaak, de uitval bijzaak moet zijn. Met een grooten uitval moet men zelfs voorzichtig zijn. Tot toelichting diene de volgende aanhaling uit bovengenoemd werk: „l'Art du Duel." „J'ai la conviction absolue que ceux qui voudraient, par exemple, tirer a fondsur le terrain, comme a la salie d'armes, risqueraient trés souvent leur vie sur un coup de dé. Le meilleur argument que j'en puisse donner, en dehors et a cóté de nombreuses differences de détail armes dissemblables, nature du sol différente, possibilité de rompre en plein air, etc.,c'est qu'on n'est presque jamais couvert sur le terrain pas plus qu' a la salie d'armes, d'ailleurs. De la un coup fourré (gelijktijdig treffen) toujours possible, si l'adversaire tend (den arm strekt) sur une attaque a fond." „D'oii nécessité d'attaquer toujours le fer avant le corps sur le terrain, sous peine de coup double." Het richten van het wapen op de borst der tegenpartij moet dus de eerste beweging zijn. Dan toch moet deze uitsluitend aan ver dediging denken. Brengt men het lichaam evenwel vooruit als de kolf nog niet geheel opgelicht en de punt der bajonet nog niet gericht is, dan staat men er aan bloot in het wapen van zijn tegenstander te loopen, als die zoo handig is het vlug vooruit te stooten zonder uitval.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 168