162 Biz 23, laatste alinea. Wat hier staat is goed om den leerling duidelijk te maken wat een nastoot is, en hoe die moet toegebracht worden. Heeft de leerling de beweging begrepen, dan moet hij zelf den nastoot toebrengen, dien de onderwijzer moet laten treffen (geweren met inschuivende bajonetten). Om den leerling het afweren van een nastoot te onderwijzen, gaat men in omgekeerde volgorde te werk. Eerst wordt de afwering dus weder voorgedaan, en daarna laat men ze door den leerling uitvoeren. Daarbij moet men er op letten, dat de aanval, die den nastoot vooraf gaat, flink en krachtig geschiedt, daar de leerlingen zich het afweren van den nastoot dikwijls gemakkelijk maken door half uit te vallen. De onderwijzer moet daarom van tijd tot tijd den eersten stoot niet afweren. Blz. 24, eerste alinea. Waarvoor is het noodig eerst in den link- schen aanleg te komen Het is immers veel eenvoudiger den recht- schen aanleg te behouden, en zich even bloot te geven vóór de stoot wordt toegebracht. Men moet zoo min mogelijk van linkschen aan leg spreken, daar alleen de rechtsche goed is. Lage stoot. Blz. 24. Derde les. Deze oefening is goed; het is echter voor zichtiger in plaats van een sprong, een pas achterwaarts te maken. Mislukt de lage stoot, dan is de nastoot bijna niet af te weren zon der uit te wijken. Wanneer de tegenpartij zijn geweer te hoog houdt, mag men eerst wel nagaan of men met een goed of slecht schermer te doen heeft, alvorens den lagen stoot toe te brengen. Een goed schermer kan zich met opzet blootgeven, om zijn tegenstander uit te lokken tot den uitvalhij lokt dien als 't ware in eene hinderlaag, laat hem in de val loopen (in het Fransch noemt men dit ook eigenaardigten- dre un piège). Geeft hij zich onder het geweer bloot, en valt de tegenpartij daar aan, dan doet hij het volgende: öf hij laat zijn te genstander in de bajonet loopen, vooral indien deze de groote fout begaat de kolf niet behoorlijk op te lichten vóór den uitval, of hij weert den lagen stoot krachtig af, om daarna op te dringen en den verkorten stoot toe te brengen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 171