169 reeds 98000 stuks gereed, toen de roep en de drang naar een klein kaliber zoo groot werden dat men hetzelfde systeem behield, doch den loop een kaliber van 8 mM. gafde munitie veranderde toen ook. Het sluitsysteem behoort tot de rechte grendelsluiting of Gradzüg. Daar deze wijze van sluiting menigmaal een punt van beschouwing heeft uitgemaakt, wat betreft het voor en tegen boven de draaiende grendelsluiting, vooral toen deze sluiting op repeteergeweren werd toegepast, zoodat men het voordeel had, dat men gedurende het leegschieten van den houder het geweer niet uit den aanslag behoefde te brengen, wil ik in 'tkort even de werking mededeelen. Wanneer de grendel gesloten is, wordt de afsluiter, ook bij het afgaan van 't schot in een vasten stand gehouden, doordat het scharnierend blok, omlaag gedrukt door de geleidernok, met zijn achterkant steunt tegen de metaal verhooging van het staartstuk. Bij het recht achteruit brengen van den knop van den geleider, als de grendel gesloten en het slot ontspannen is, neemt de geleider bij zijn achterwaartsche beweging den haan met slagpin mede. De afsluiter wordt aanvankelijk belet mede achteruit te gaan door het scharnierend blok, dat tegen de metaalverhooging van het staartstuk steunt. De kraag van de slagpin heeft hierdoor gelegenheid de spiraalveer te spannen. Zoolang de kraag van de slagpin zich bewegen kan in het voorste wijde gedeelte van het kanaal, is de onbeweeglijkheid van den afsluiter geen bezwaar vo.or deze beweging. Stoot de kraag echter tegen het vernauwde gedeelte van dit kanaal, dan zou of de beweging moeten ophouden of de afsluiter moeten worden medegenomen. Dit laatste heeft plaats, omdat de geleidernok met haar overlangs oploopende vleugels langs de overgangsvleugels van het scharnierend blok naar achteren schuivende, dit blok daardoor opheft, het vrij maakt van de metaalverhooging (staartstuk) en dus het eenige beletsel tegen de achteruitbeweging van den afsluiter wegneemt, De nu verkregen stand van den haan met slagpin in het kanaal, dus het gespannen blijven van de slagveer wordt verkregen, doordat het schar nierend blok, dat als een gevolg van den vorm van het staartstuk tegen den afsluiter aangesloten gehouden wordt, tegen het vierkant van de geleidernok drukt en den geleider dus belet weder vooruit te schieten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 178