213 Tijdens mijne detacheering in Nederland, was ik zelf meermalen in de gelegenheid om het werkelijk bestaan van dit euvel op te merken niet alleen bij het repeteervuur, maar ook bij het magazijnvuur zag ik het bij herhaling. En als dit nu in vredestijd reeds voorkomt, hoeveel te meer zal het dan in oorlogstijd het geval zijn, al staan we ook maar tegenover een Inlandschen tegenstauderDaarom moet de techniek, vóórdat het magazijngeweer wordt aangenomen, eerst een bruikbaar mechanisme aanbieden, dat het sluiten van den sluittoestel belet b. v. door middel van een sper zoodra de magazijnsvoorraad verschoten is. De verwezenlijking van dit denkbeeld stuit op geen enkel bezwaar. Daar voorts de soldaat - bij eene doelmatige samenstelling van zijn geweer evengoed met een pakje als met eene enkele patroon kan laden, zie ik zoo de bovenbedoelde sper aanwezig is geen enkel bezwaar tegen de aanneming van een magazijngeweer, dat de enkellading uitsluit. Aangezien namelijk de man den sluittoestel niet sluiten kan, als het magazijn ledig is, zal het wapen zelf hem als het ware telkens de waarschuwing: „vult magazijn" toefluisteren. Buitendien zou ik de aanschaffing van een enkellader met afsluitbaar magazijn nooit wenschen aan te bevelen, daar ik er bij herhaling getuige van was, dat de soldaat in vredestijd vergat het magazijn door middel van de daartoe dienende sper te ontsluiten en een of meer looze schoten deed. Ik kan me voorstellen, dat zulks in de hitte van een gevecht als het afslaan eener onverhoedsche bestor ming van den Inlandschen vijand zeer dikwijls zou voorkomen. Ten laatste merk ik op, dat een magazijn met een gering aanta- patronen altijd het nadeel heeft, dat het telkens op nieuw gevuld moet worden. Hoe grooter het aantal patronen, dat zonder dergel lijke pauzen achtereen verschoten kan worden, hoe beter; en de toe komst zal ons zeker een geweer brengen, waarbij dergelijke pauzen niet voorvallen. Zoolang we dat geweer niet hebben, moeten we ons wel met minder behelpen, maar ik betwijfel het, of het goed zal zijn, een wapen aan te schaffen, dat slechts zulk een lilein aantal patronen opneemt als ons tegenwoordig proefgeweer.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 226