222 adverse du regard. Le toucher alors prend son empire et domine Voeil presque exclusivement." Cordelois zegt dus m. a. w., dat men niet steeds op het oog kan vertrouwen en neemt als voorbeeld een geval, dat de degens (geldt natuurlijk ook voor het geweer) niet aangesloten zijn. Zijn ze dit wel, dan moet zelfs bij de eerste beweging het oog door bet fijne gevoel in de vuist geholpen worden om eene doelma tige tegenbeweging te stelleD. Schermers, die daarbij alleen op het oog vertrouwen, komen bijna altijd te laat. Cordelois zegt dan ook: „Je ne puis trop recommander aux tireurs de s'appliquer, par des exercices souvent réitérés, a acquérir la sensibilité du toucher, avec lui ils parviendront a se rendre toujours compte des engagements (aanslui tingen), a riposter plus vite et plus légèrement, a connaitre avec une certitude absolue les parades que prend l'adversaire, la ligne oü il peut diriger ses attaques et ses feintes, toutes les fois qu'elles partent des engagements". Blz. 28. Tweede Les. In verband met het doel van een schijnstoot, begrijp ik niet, hoe de bewegingen 5 en 6 zijn uit te voeren. Op een schijnstoot rechts, die door de tegenpartij rechts geweerd wordt, zoodat hij dus aan de rechterzijde gedekt is, kan onmogelijk een stoot rechts volgen. Blz. 30. Vierde les moet zijn vijfde les. In verband met hetgeen ik boven aangaande den sprong achterwaarts heb opgemerkt, raad ik aan, deze bewegingen met passen te doen uitvoeren. Geweer tegen sabel. Blz. 31. B. Geweer tegen de sabel. De aanwijzingen, bier voor den onderwijzer gegeven, vind ik zeer goed, vooral die der derde alinea, Juist omdat de bajonetschermer den aanval niet moet afwachten, maar op zijn tegenstander indringen (niet op dringen, zie boven), keur ik de lessen van blz. 32 tot blz. 35 zeer af. De meesters kunnen volstaan met de aanwijzingen, hun voor het on derwijs gegeven. Zich niet aan bepaalde lessen te houden heeft te minder bezwaren, omdat het niet aankomt op het leeren van juiste en vlugge bewegingenmaar bovenal daarop, dat het den leerling

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 235