229 van meer belang dan in Europa. Hier wordt toch hoofdzakelijk de kleine oorlog gevoerd, waarbij dikwijls zwakke afdeelingen, aange voerd door een sergeant, korporaal of flink soldaat, eene oorlogs handeling moeten verrichten. De groote samenhang, zooals men dien in Europeesche oorlogen heeft, bestaat hier niet, zoodat van het individu veel meer moet geëischt worden. Bij den kleinen oorlog is de waarde van het vuurgevecht geringer, dat van het gevecht met de blanke wapenen (overvallingen, hinder lagen) grooter dan bij den grooten oorlog. Het is dus alleszins ge wettigd hier meer dan in Europa waarde te hechten aan eene goede oefening in het gebruik van het geweer als stootwapen en deze oe fening meer gelijken tred te doen houden met die in het schieten. Mijne beschouwingen over het bajonetschermen hiermede eindigende, maak ik van deze gelegenheid gebruik om eens na te gaan wat „Nastoot" opmerkt aangaande mijn opstel, voorkomende in het Indisch Militair Tijdschrift No. 4, jaargang 1893. In de eerste plaats dank ik hem voor zijne over het algemeen gunstige beoordeeling. Waar hij zegt, het niet met mij eens te zijn, zal ik trachten mijne meening duidelijker te verklaren. Het blijft altijd lastig zuiver practische zaken, zooals schermen en gymnastiek, alleen door woorden duidelijk te maken. Het spijt mij daarom, dat „Nastoot" vooreerst wel niet in de gelegenheid zal zijn zich te meten met een middelmatig schermer, die de Fransche methode geleerd heeft. Het zou zeker wel de beste manier zijn altijd niet op één, maar op meerdere proeven afgaande om eene vergelijking te maken. Onderricht aan man voor man. Blz. 348. „Degen en sabel." „Nastoot" vergete niet, dat ik met opzet verschil heb gemaakt tusschen het schermen met degen of sabel en dat met het geweer. De redenen daarvoor heb ik opge geven. Als vierde had ik er nog bij kunnen voegen: „omdat het groot aantal leerlingen bij het bajonetschermen een onderricht aan man voor man zeer bezwaarlijk maakt." Dit neemt niet weg, dat een dergelijk onderwijs veel, zeer veel gunstiger werkt dan dat aan klassen, en men het dus in toepassing moet brengen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 242