232 werd aanbevolen, dan zal bet mogelijk zijn bij de oefeningen der schermers eerste en tweede klasse, voor wie het toch het meest noodig is. Beter is het aan een gedeelte goed onderricht te geven, en aan de slechtsten slechts de beginselen te onderwijzen, dan het geheel in alles en nog wat te oefenen. Bijzonder onderricht. Blz. 359. Ik moet toegeven, dat het oefenen in de middaguren zooveel mogelijk vermeden moet worden. Het vrijstellen van het middagappel zou de leerlingen waarschijn lijk niet genoeg schadeloosstellen voor het gemis van een half uur vrijen tijd per dag. Daarom dunkt het mij beter de bijzondere oefe ningen te doen houden gedurende den tweeden dienst, zooals boven reeds werd opgemerkt. "Van eene schermvereeniging zonder verplichte opkomst is meestal niet veel te verwachten. Ze gaat in den regel goed, zoolang er voor eene uitvoering geoefend wordt, doch daarna spat zij spoedig uit elkander. Eene vereeniging zou waarschijnlijk een langer bestaan hebben, en meer resultaten afwerpen, onder de volgende omstandigheden 1°. als minstens tweemaal in het jaar eene uitvoering mag gege ven worden, waarvan de opbrengsten ten goede komen aan de deelnemers; 2°. wanneer costumes en goede gymnastiek- en schermgereedschap- pen door het gouvernement worden verstrekt 3°. wanneer de oefeningen kunnen gehouden worden in eene nette en gezellige gymnastiekzaal. De gymnastiek- en schermgereedschappen laten zeer veel te wenschen over: geweren met inschuivende bajonetten zijn er nog te weinig; de degens deugen niet door de enorme doppen, en omdat het zwaartepunt te ver naar voren ligt, waardoor de punt niet fijn en zeker genoeg is te verplaatsen de geweer-en sabelmaskers zijn veel te zwaar en te wijd; men moet werkelijk een meer dan reusachtig hoofd en een stierennek hebben om die dingen te kunnen gebruiken

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 245