237 Zoo zijn er vele krijgskundigen, die het verlaten van den missigit op Groot-Atjeh door een kapitein-luitenant ter zee ten strengste hebben afgekeurden beweerd hebbendat wanneer toen een over ste van de landmacht daar het commando had gevoerd, de missigit niet zou zijn verlaten geworden, want bijna waren wij in den kraton. Een goede maatregel tot bevordering der promotie is zeer zeker het vervangen van 100 tweede-luitenants door adjudanten-onderofficier. Zij zal ongetwijfeld gunstig werken op de promotie der officieren en den ijver der onderofficieren. Maar een bezwaar van mijne zijde tegen den maatregel is, dat de adjudanten-onderofficier dienstdoende officieren, een gelijk traktement zullen ontvangen als de tweede-lui tenants, vooreerst omdat aan de laatsten bij hun examen natuurlijk veel zwaardere eischen worden gesteld en in de tweede plaats omdat die dienstdoende officieren niet voor alle officiersdiensten gebruikt zullen kunnen worden. Dan zou ik den Minister ook nog in overweging willen geven om den veel te langen naam der nieuwe categorie van hulpofficieren te vervangen bijv. door den naam vaandrig. (1) Nu volgens de ten vorigen jare door de Regeering overgelegde cijfers van 18841891, 83 tweede-luitenants van de infanterie en 14 tweede-luitenants van administratie, d.i. dus gemiddeld 12 tweede-luite nants per jaar hunne opleiding te Meester Cornelis hebben ontvangen, zoudoor het aantal plaatsen aan den hoofdcursus voor de onder officieren uit Oost-Indië komende thans op hoogstens zes per jaar te bepalen, eene groote onbillijkheid kunnen worden begaan tegenover jongelieden, wier ouders in Indië gevestigd zijn en die aan de goede inrichtingen van onderwijs, op de hoofdplaatsen, hunne studiën ge maakt hebben. Ik hoop dus, dat de Minister zal willen nagaan of het maximum van plaatsen, jaarlijks voor die categorie van onderofficieren aan den hoofdcursus open te stellen, niet op 12 kan worden bepaald. De heer van Dedem, Minister van Koloniën: Ik geloof dat tus- schen het begin en het einde der redevoering van den heer Kielstra (1) in 59 van de legerformatie wordt de naam „onderluitenant" aangetroffen. Eed,

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 250